Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Róbert Fico ÚRSO Holjenčík
Predseda vlády SR Robert Fico a bývalý predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík. SITA
23. januára 2017 12:03 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Nepodarená energetická šou

Režisér z úradu vlády ukázal celému Slovensku v priamom prenose, že úrad Nezávislák nech koná tak, ako sa má.

Minulý týždeň sa všetci, ktorí mohli, zapojili do nie príliš podarenej energetickej šou. Od premiéra cez predsedu parlamentu až po viac alebo menej známych energetických “expertov“ z opozičných lavíc. Vybrali si neľahkú tému distribučných poplatkov. Keďže jediným slovám, ktorým rozumeli, boli ceny, elektrina a ističe výsledkom tejto šou boli slzy cez smiech.

Úrad Nezávislák

Samozrejme v takto nadupanej šou nesmel chýbať ani regulačný úrad, ktorý vlastne celý scenár tejto distribučnej šou na jeseň zodpovedne napísal. Lenže urobil chybu, že režisérovi z úradu vlády zatajil pointu celej šou, za ktorou boli vyššie faktúry u niektorých odberateľov. A to si ako úplne nezávislý úrad predsa nemôže dovoliť. A tak režisér ukázal celému Slovensku v priamom prenose, že úrad Nezávislák nech koná tak, ako sa má, lebo inak prijme také zákony a tak rýchlo, že sa jeho nezávilosť razom rapídne zvýši. Šéf regulačného úradu ako správny nezávislák svojho režiséra bez mihnutia oka poslúchol. Nato, koľko je už vo funkcii, sa mohol v znamení svojho postoja nezávisláka aspoň trochu zmietať.

Korunu celej šou zavesil asi najväčší energetický “expert“ v našej politike a aktuálne asi najznámejší pán kapitán na zemeguli. Jeho kadencia náhodných slov bola taká pestrá a rýchla, že energetickí laici majú doteraz od úžasu dokorán otvorené ústa s povestnou slinkou v kútiku.

Nezodpovední

Celá šou by nebola taká smiešnotragická, keby hlavní hrdinovia boli aspoň trošku zodpovední. Samosprávy a malé podniky, či niektoré domácnosti si už dávno mali vymeniť svoje ističe vďaka čomu by sa vyhli obsadeniu v tejto nepodarenej šou. Distribučky a regulačný úrad ich však na to mohli aspoň trochu pripraviť. Ak tak distribučky urobili (tvrdia, že áno), tak potom nech si nezodpovední odberatelia priplatia trebárs aj o milión percent. Regulačnému úradu však môžeme vo viacerých prípadoch vytknúť jeho postoje k verejnosti. Nemajú problém zmeniť svoje vyhlášky, podľa ktorých sa stanovuje cena energií. Ale vysvetliť ľuďom, že čo ich následne čaká, tak to ani náhodou. A dobre pritom vedia, že čítať energetické vyhlášky a zákony nie je nič ľahké ani pre iných energetických machrov.

Zneužité energie

Ceny energií budú v politických kruhoch stále populárne. Energetické spoločnosti, ak chcú na slovenskom trhu prežiť, by si mali rýchlo zvyknúť, že energetika bude neustále politikmi zneužívaná. A je jedno z ktorého tábora pochádzajú. Nie je pre nich nič ľahšie ako hovoriť dookola o lacných energiách, ktoré samozrejme vedia zabezpečiť len a len oni. Do hĺbky pri energetických témach však nikdy nepôjdu. Nie je to totiž pre priemerného občana zaujímavé a navyše ide o zložitú problematiku, ktorej jednoducho nerozumejú.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame