Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Šefčovič
Eurokomisár Maroš Šefčovič. SITA
23. februára 2015 13:46 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Neľahká misia slovenského eurokomisára

Nášmu eurokomisárovi treba silno držať palce, aby vytvorenie Energetickej európskej únie ustál a aby energetická únia nebola len ďalšie zbytočné byrokratické zoskupenie, ktoré nikdy nič nevyrieši.

Minulý týždeň predstavil slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič v hrubých črtách, ako by mohla vyzerať Európska energetická únia a čo všetko by mala riešiť. Energetická únia by nám mala napríklad zabezpečiť toľko omieľanú energetickú bezpečnosť, či zvýšiť energetickú efektívnosť v únii, Pretože Európania platia za dodávky energií 400 miliárd eur ročne, pričom 40 % z toho ide na chladenie a vyhrievanie budov. Nič s čím by sa nedalo súhlasiť. Zaujímavé však bude sledovať, ako sa podarí slovenskému eurokomisárovi prerobiť trh s elektrinou. Toto by malo byť podľa Šefčoviča taktiež prioritou novovzniknutej energetickej únie. Šefčovič chce zlikvidovať anomálie na tomto trhu, vďaka ktorým sa Európanom zvyšuje cena elektriny, či vďaka ktorým zaniká voľné obchodovanie na trhu s elektrinou. Veru ušľachtilá myšlienka, ktorá však môže veľmi rýchlo naraziť na záujmy mocných hráčov. Treba preto nášmu eurokomisárovi silno držať palce, aby vytvorenie Energetickej európskej únie ustál a aby energetická únia nebola len ďalšie zbytočné byrokratické zoskupenie, ktoré nikdy nič nevyrieši.

Prikúpime či neprikúpime?

Súčasná vláda Roberta Fica, ktorá pomaly, ale isto, smeruje k svojmu koncu, minulý týždeň niečo naznačila v otázke predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Zdá sa, že myšlienka odkúpiť podiel od Talianov do rúk štátu, znova ožila. „Vláda SR má záujem využiť prostriedky získané zo zbavenia sa nepotrebného podielu v Slovak Telekome na posilnenie pozície štátu v strategických energetických podnikoch, vrátane Slovenských elektrární,“ odkázal médiám úrad vlády. Viac prezradiť nechcel. Vládne tajnosti okolo slovenského dominantného výrobcu elektriny tak pokračujú. Pravdepodobne už na úrade vlády snujú plány, ako to v predvolebnom roku urobiť tak, aby aj ovca zostala celá a aj vlk sa nasýtil.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame