Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce atómová elektráreň
Atómová elektráreň Mochovce seas.sk
22. septembra 2014 12:12 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Nechcené dieťa menom Mochovce

Nedostavané Mochovce sú v dnešnom stave nechcené dieťa. Ešte aký taký rodičovský vzťah má k nim náš premiér. Lenže, aj keby mu Taliani nedostavané mochovecké bloky darovali, čo by si s nimi chudák počal?

Taliani pôsobiaci v Slovenských elektrárňach by mali s balením kufrov ešte počkať. Predaj ich 66-percentného podielu zrejme nebude taký ľahký ako si predstavovali. Okrem iných problémov im asi najviac vrások robia dva nedostavané jadrové bloky v Mochovciach. Zbaviť sa ich bude v súčasnej dobe asi veľmi ťažké. Nádejní noví európski investori ich nechcú. Dokonca ani ČEZ, ktorý je známy pozitívnym postojom k jadru. Možno by ich brali za každú cenu Rusi, len aby sa dostali k investícii v Európskej únii. Ale tí sú vraj pre súčasné geopolitické hry, ktoré na východ od nás rozpútali svetové mocnosti, neprijateľní. Teda aspoň naoko sa tak všetci zainteresovaní tvária. Zostávajú nám tak ešte Číňania. Čo očakávať od malých, šikovných, kapitalisticko-komunistických podnikateľov, ani srnka netuší. Ale pri predpoklade, že sa podnikaniu rozumejú, Mochovce nezoberú ani oni.

Mochovce v dnešnom stave sú proste nechcené dieťa. Ešte aký taký rodičovský vzťah má k nim náš premiér. Lenže, aj keby mu Taliani nedostavané mochovecké bloky darovali, čo by si s nimi chudák počal? Z čoho by zaplatil ďalšie potrebné milióny na ich dostavbu? A ako by potom vysvetľoval svojim voličom, že ON, ktorý všetkých a všetko tlačil do dostavby Mochoviec, to teraz nevie dotiahnuť do úspešného konca? Asi len veľmi ťažko.

Takže Talianom sa zrejme zo Slovenska tak skoro odísť nepodarí. Budú tak mať ešte čas dokázať slová svojho bývalého talianskeho šéfa, ktorý pri každej možnej príležitosti nezabudol povedať vetu: Chceme byť dobrí občania Slovenskej republiky.

Aj keď sa teda Talianom kufre neoplatí kvôli predaju elektrární baliť, mali by ich mať predsa len pripravené v pohotovostnom režime. Pretože štát chystá prostredníctvom Najvyššieho kontrolného úradu kontrolu hospodárenia pri dostavbe Mochoviec. A o činoch Talianov pri dostavbe jadrových blokov sa čo to už povedalo nielen pri pive. Takže nebaliť, ale byť pripravení sa oplatí. Nakoľko vážne, to už musia vedieť oni sami.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies