Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA
29. júna 2015 10:59 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: (Ne) pochopiteľní Ukrajinci

Ukrajinci na nás pre plyn bonzovali Európskej únii. Na jednej strane sa dá pochopiť zúfalý krok zúfalých Ukrajincov, keďže sa boja, že ich ruský brat znova od plynu odstaví, ale toto už prestrelili.

Minulý týždeň vyrušili slovenských energetikov, teda tých čo sa plynom zaoberajú, naši východní susedia. Ukrajinci si totiž zmysleli, že naša krajina, respektíve náš slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, v ktorom má štát stále 51-percentný podiel, porušuje zmluvou s Gazpromom o preprave plynu európsku legislatívu. Nie aby si vyžiadali od našich plynárov bližšie vysvetlenie, ale oni poďho rovno poslať list na Európsku úniu, v ktorom obvinili Slovákov z porušovania legislatívy. Normálne bez hanby na nás bonzovali. Aj keby mali v tejto veci pravdu, čo následne Eustream vysvetľoval, že to tak nie je ako si to oni predstavujú, tak toto sa pri dobrých susedských vzťahoch nerobí. Na jednej strane sa dá pochopiť zúfalý krok zúfalých Ukrajincov, keďže sa boja, že ich ruský brat znova od plynu odstaví, ale toto už prestrelili. Keď si myslia, že zákernou taktikou si vymôžu vyššie dodávky plynu zo Slovenska, z Poľska, či z Maďarska, tak sú na veľkom omyle. Nie aby nám ďakovali za tie dary, ktoré sme im boli vo veľmi krátkom čase schopní vo forme reverzného plynovodu Vojany-Užhorod dať, ale oni zvolia takúto zákernú taktiku.

Najväčšia sranda na tom je, že kapacitu reverzného chodu plynovod Vojany-Užhorod už dlhší čas Ukrajinci využívajú na polovicu. Vysvetlenie je jednoduché – Rusi im v súčasnosti dodávajú lacnejší plyn, ako by mali zo západu. Takže tak, ako im vyhovuje. Čo je znova na jednej strane pochopiteľné, ale keď chcú Ukrajinci pomýšľať na vstup do európskych štruktúr ich správanie je nepochopiteľné a neprijateľné. Veď takto sa správať nemôžu. Partnerov, ktorí obracajú mesiac čo mesiac kabáty a neváhajú bonzovať totiž únia nepotrebuje.

Ústavný súd „ozelenel“

Ústavní sudcovia si budú musieť naštudovať ďalší zákon. Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energií. Takýto tam ešte hádam ani nemali. Naši opoziční poslanci si totiž osvojili nespokojnosť niektorých výrobcov zelenej elektriny, ktorým bola na rok odobratá podpora na nimi vyrobenú elektrinu pre nedodržanie niektorých ustanovení spomínaného zákona a podali podnet na ústavný súd, aby rozhodol o sporných ustanoveniach. Keby nebolo pred parlamentnými voľbami tak by som sa opozičným poslancom čudoval, že sa dali takto zmanipulovať. Ale keďže máme pár mesiacov pred voľbami, tak sa ich krokom ani veľmi nečudujem. Veď oni sú ochotní pre pár minút pred kamerami poslať ústavnému súdu hocičo. Nasvedčuje tomu aj fakt, že im protiústavnosť ustanovení o odobratí podpory a o plnení si oznamovacích povinností každého jedného výrobcu zelenej elektriny neprekážala dva roky. Zmeny v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov energií boli totiž v parlamente aj za ich tichej prítomnosti schválené v roku 2013. Vtedy sa ani jeden z nich neozval, že možno prijíma parlament protiústavnú novelu. Ani len jeden pozmeňujúci návrh nedali.

To máme parádnych poslancov, ktorí nám prijímajú protiústavné novely a ktorým možná protiústavnosť prekáža až s blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Komédiou na tlačovej besede bolo vyhlásenie opozičných poslancov, vo verejnosti už známych aj pod spoločnou prezývkou „energetickí experti“, že 1 200 výrobcov zelenej elektriny, ktorým odobrali ročnú podporu, sú diskriminovaní. Čo však má hovoriť tých zhruba 1 800 výrobcov, ktorí si svoje zákonné povinnosti splnili a poberajú naďalej štátnu podporu platenú všetkými odberateľmi elektriny, to už však nepovedali.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame