Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. SITA
9. februára 2015 9:28 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Nahnevaný regulátor

Regulačný úrad nenechal na Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu nitku suchú. Regulátor okrem iného vyčíta asociácii, že svojich členov, ktorým teraz organizuje verejné protesty, neupozornila na povinnosť, ktorá v zákone o podpore OZE nebola nová, ale v minulom roku prvýkrát sankcionovaná.

Minulý týždeň sa znova niesol v znamení obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Najprv zorganizovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) protest pred parlamentom, ktorým chcela vyjadriť hlasný nesúhlas s odobratím štátnej podpory niektorým výrobcom zelenej elektriny, ktorí si nemali splniť zákonné povinnosti. Hneď na to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR zaslal médiám tlačovú správu, v ktorej nenechal na asociácii, ktorá zastupuje záujmy niektorých výrobcov zelenej elektriny, nitku suchú. Regulátor vyčítal asociácii, že svojich členov, ktorých teraz tak vehementne zastupuje, neupozornila na povinnosť, ktorá v zákone o podpore OZE nebola nová, ale v minulom roku prvýkrát sankcionovaná. „Je pochopiteľné, že SAPI samotná sa štylizuje v tejto kauze za neohrozeného bojovníka za svojich členov. Nepochybne by sa jej členovia opýtali, za čo vlastne platia členské príspevky, ak ich stavovská organizácia nesleduje energetickú legislatívu alebo prečo aspoň neupozornila výrobcov na webovú stránku ÚRSO, na ktorej úrad vyzýval výrobcov na plnenie povinností voči zákonu,“ uviedol regulačný úrad vo svojej tlačovej správe.

Bez pripomienok

Regulátor sa taktiež rečnícky opýtal, že kde bola asociácia, keď bolo k novele zákona o podpore OZE pripomienkové konanie, keďže žiadnu pripomienku k novele z jej strany neprišla. Regulačný úrad sa začudoval aj nad konaním niektorých opozičných politikov, ktorí sa k protestu pripojili. Tí totiž taktiež nevzniesli k novele zákona, ktorá sa prijímala v parlamente v roku 2013, žiadnu pripomienku. Týmto politikom je však úplne jedno o čo ide stovke protestujúcim pred parlamentom. Hlavne, že rok pred voľbami ide o ďalšiu príležitosť ako z niečoho vytrieskať nejaké politické body. A mohli by sme sa staviť, že viacerí z nich ani nevedia, čo vlastne skratka OZE znamená.

Neskorý budíček

Môžeme dnes už len polemizovať o tom, či odobratie štátnej podpory na jeden rok je primeraný trest za to, že si výrobca zelenej elektriny nesplnil byrokratickú povinnosť stanovenú v zákone. Je však nad slnko jasné, že je to v zákone a zákony sa musia dodržiavať. A to aj tie, o ktorých si myslíme, že sú zlé, že sú šité horúcou ihlou, že sú prijímané proti istej skupine ľudí, že sú postavené na hlavu. Smutné na celom príbehu je konanie asociácie, ktorá neraz zastupuje aj malých výrobcov zelenej elektriny, ktorí to mysleli a stále myslia s ekologickou elektrinou vážne a oproti veľkým žralokom v tomto biznise vidia za ňou nielen biznis, ale aj vyšší ušľachtilý cieľ. Asociácia totiž začala konať až po funuse. Protesty, vence, ktoré asociácia darovala distribučným spoločnostiam, všelijaké rázne vyhlásenia, či burcovanie ľudí a skrachovaných opozičných politikov prišlo už neskoro. Asociácia by sa mala za svoju nečinnosť v správnom období minimálne červenať a svojim členom aspoň na rok odpustiť členské príspevky, keď už nie im nahradiť sumu, o ktorú odobratím štátnej podpory prišli.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame