Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jahnátek úrso
Minister hospodárstva Peter Žiga (vľavo) a šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek. SITA
3. júla 2017 11:53 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Ľubo to má isté

Minulý týždeň sme sa dozvedeli meno s najväčšou pravdepodobnosťou nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Úradu, o ktorého existencii vedel do začiatku tohto roka len málokto. Novým šéfom regulačného úradu by sa mal stať súčasný poslanec za stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek. Áno ten Ľubo (dovolím si oslovenie od pána premiéra), ktorý už vystriedal vďaka “ľavicovým“ vládam Smeru nejedno zaujímavé ministerské či poslanecké kreslo.

Výmena kresiel

Na jeseň svojho života bývalý dvojnásobný minister vymenil pohodlné poslanecké kreslo za kreslo priam elektrické. Čo ho, respektíve kto ho presvedčil na takýto krok? Hlavne v čase, keď by si mohol nestraník Ľubo už užívať zaslúžený dôchodok? Vraj to bola asociácia zamestnávateľov, ktorá si nevedela predstaviť lepšieho kandidáta. Pridali sa aj ďalší, ktorí si prišli na pár hodín na ministerstvo hospodárstva posedieť a pogrilovať prihlásených kandidátov.

Bez konkurencie

Všetci sa jednoznačne zhodli, že pán poslanec bol zo štyroch prihlásených najlepšie pripraveným kandidátom. Áno bol! Po vyspovedaní ostatných kandidátov na post šéfa ÚRSO sa na tom jednoznačne zhodli aj prítomní novinári. Konkurencia veškera žádna. Prečo sa neprihlásili aj tí, ktorí by vedeli porote minimálne zamotať hlavu? Zrejme zdatní energetici považovali výberové konanie za príliš veľkú formalitu s jasným víťazom. Alebo jednoducho sú na toľko múdri, že pochopili, že dobrovoľne sadnúť na elektrické kreslo nie je práve skvelým nápadom.

Len formalita?

Tohtotýždňové rokovanie vlády o  vymenovaní nového šéfa regulačného úradu už bude len formalitou, keďže podpora Ľubovi už jasne zaznela nielen z úst ministra hospodárstva, ale aj predsedu vlády. Ibaže by ďalšie vládne strany…Ale to nie! Veď ako povedal líder jednej z nich, pre jedného nominanta sa neoplatí rozbíjať tak stabilnú vládu.

Opoziční kibici

K opozičným reakciám o závislosti a nezávislosti nového predsedu ÚRSO a o jeho kompetentnosti alebo nekompetentnosti len toľko, že mali postaviť do výberového konania svojho kandidáta. A to aj napriek tomu, že by boli na sto percent presvedčení, že pôjde len o frašku. Mohli ukázať, že majú odborné kádre, ktoré by vedeli nahradiť tie súčasné. Takto len znova ukázali, že iba vedia rečniť na tlačovkách.

Ustojí tlaky?

V každom prípade treba novému budúcemu šéfovi regulačného úradu držať palce, a to aj napriek tomu, aký máme po tých rokoch ministrovania a poslancovania na neho názor. Nie kvôli nemu, ale kvôli nám, aby sme dostali energie za spravodlivé ceny. Bordel v regulácii sa už konečne musí poriadne vymetať. Len aby neprišli pomáhať novému predsedovi ÚRSO upratovať staré známe mená, ktorým nejde o poriadok, ale iba o vlastný prospech. Ubrániť sa im bude pre nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví jedna z najväčších výziev.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame