TÝŽDENNÍK: Legislatívne nekonečno skončilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jahnátek úrso
Minister hospodárstva Peter Žiga (vľavo) a šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek. SITA

Odborná aj laická verejnosť sa v uplynulých dňoch mohla dozvedieť aké nové pravidlá v energetike pre ňu pripravilo ministerstvo hospodárstva, ako aj regulačný úrad.

Uplynulé dni boli v znamení novej energetickej legislatívy. Ministerstvo hospodárstva predložilo do pripomienkového konania novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zase nové vyhlášky, podľa ktorých sa bude riadiť pri určovaní cien energií pre nasledujúce roky. Na spomínané legislatívne zmeny sa čakalo veľmi dlho. Aj ministerstvo aj regulátor vyčkávali. Tvrdili, že chcú pripraviť kvalitné pravidlá. Nechceli nič šiť horúcou ihlou. Pred odbornú ale aj laickú verejnosť nechceli ísť s novelami zákona či vyhlášok skôr, ako budú dokonalé.

Viacero noviniek

Ministerstvo prichádza v novele zákone o podpore obnoviteľných zdrojov s viacerými novinkami. Odborná verejnosť napríklad vysoko ocenila zavedenie inštitútu Lokálneho zdroja. Zdroja, prostredníctvom ktorého si môže podnik bez rôznych poplatkov vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu. Zaujímavou novinkou je aj zavedenie aukcií pre podporu OZE. Podporené budú len tie nové veľké OZE, ktoré ponúknu štátu najlepšiu cenu. Len pravidlá vyhlasovania aukcií by sa ešte mohli vyšperkovať.

Podpora pre náročných

Na druhej strane bude zaujímavé sledovať ako dopadne sľúbená podpora pre energeticky náročné podniky. Ministerstvo hospodárstva vyrokovalo s ministerstvom financií na rok podporu 80 miliónov eur. Tieto peniaze by si mali rozdeliť energeticky náročné podniky, ako určitú kompenzáciu za vynaložené náklady na tarifu za prevádzkovanie systému, v ktorej okrem iného platia všetci odberatelia elektriny podporu OZE či ťažbu uhlia. Zaujímavé bude, ako sa podarí ministerstvu ustrážiť, aby podporu získali iba tie podniky, ktoré budú mať na to nárok. Aby si nejaký štátny úradník na tom neurobil kamarátkšefty. Lebo jasné pravidlá sú jasné pravidlá, ale vieme ako to chodí (nielen) v našej krajine. Akých máme “šikovných“ a “kreatívnych“ ľudí, hlavne keď sa riadia heslom – Kto nekradne v práci okráda rodinu. Zaujímavé tiež bude, ako sa na túto kompenzáciu podnikom budú pozerať ostatní odberatelia elektriny. Napríklad také domácnosti budú musieť stále platiť vo svojich faktúrach tak podporu OZE ako aj (ne)zmyselnú podporu ťažby uhlia.

Nové vyhlášky

Regulačný úrad prišiel s novými vyhláškami, ktoré nastolia nové pravidlá pri stanovovaní cien elektriny, plynu, tepla, vodného a stočného. Určite si ešte spomíname na to, ako sa vďaka novým cenovým vyhláškam z konca roka 2016 rozpútalo začiatkom minulého roka energetické peklo, ktoré vyvrcholilo ich nesplatnením a vrátením sa k starým vyhláškam. Nové vedenie regulačného úradu minulý rok sľúbilo, že príde s úplne novými vyhláškami. Laikovi síce čítanie nových vyhlášok veľa nepovie, hlavne keď neobľubuje rôzne matematické vzorce, ale viackrát sa v nich dočíta, že aj ovca bude celá aj vlk sýty. Teda, že spokojní budú všetci, od dodávateľov energií až po ich odberateľov. Regulačnému úradu držíme palce, ďalšie energetické peklo už nikto zažiť nechce.

Hádam neexistuje zákon, ktorý by vyhovoval všetkým. Musíme sa zmieriť aspoň s tým, že či už ministerstvo alebo regulačný úrad vedeli pri tvorbe novej legislatívy počúvať všetkých zainteresovaných a boli ochotní kompromisu. Času mali na to dosť!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví