TÝŽDENNÍK: Ľavý hák pre podnikavcov s OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Solárny panel slnečná energia OZE
Slnečné kolektory FreeDigitalPhotos.net

Výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov si nesplnili svoju zákonnú povinnosť. Teraz sú prekvapení, že budú sankcionovaní. Takýto ľavý hák od súčasnej vlády asi nečakali ani vo sne.

Pokojný a určite bohatý život podnikateľov vyrábajúcich elektrinu z veľkých obnoviteľných zdrojov bol v ostatných dňoch narušený. Dokonca zostali viacerí z nich doslova v šoku. Reálne im totiž hrozí, že od štátu, teda od každého spotrebiteľa elektriny, nedostanú v budúcom roku svoju pravidelnú dávku v podobe podpory na nimi vyrobenú „zelenú“ elektrinu. Potom, ako im distribučné spoločnosti začali posielať listy, že nárok na štátnu podporu v budúcom roku nebudú mať, keďže si nesplnili povinnosti, ktoré im ukladá zákon, začali niektorí výrobcovia zelenej elektriny okolo seba šľahať plamene. Dokonca pripravujú nejaké verejné protesty. Ľavičiarsku vládu začali obviňovať z toho, že ich chce zničiť, lebo zaviedla do zákona niečo nové, na čo oni neboli zvyknutí. Áno takmer tú istú vládu, ktorá eldorádo s veľkými obnoviteľnými zdrojmi pred zhruba siedmimi rokmi rozbehla a doviedla k „dokonalosti“. Práve vďaka ľavici v slovenskej vláde a bezpochyby aj vďaka šialenému nápadu z Bruselu, mohli tí istí, ktorí teraz kričia, zarobiť na zelenej elektriny nemalé peniažky.

O čo ide?

Niekoľko stoviek výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov sa dožaduje svojej podpory od štátu aj v budúcom roku. A to aj napriek tomu, že nedodržali zákon. V zákone sa jasne uvádza, že výrobcovia elektriny musia do polovice augusta oznámiť svojej distribučke, ako aj regulačnému úradu, že plánujú na svojej veľkej slnečnej elektrární či bioplynových staniciach vyrábať elektrinu a tým de facto aj naďalej poberať podporu. Toto nie je žiadna novinka v zákone. Toto mali výrobcovia elektriny robiť každý rok odkedy sa začalo s podporou obnoviteľných zdrojov. Lenže výrobcovia elektriny na to kašľali, keďže za nedodržanie tohto ustanovenia zákona nebola žiadna sankcia. Súčasná vláda prostredníctvom ministerstva hospodárstva však nedávno doplnila do zákona, že ak si tento rok výrobca elektriny nesplní svoju zákonnú povinnosť, bude pykať. Príde na rok o podporu. So zavedením sankcií evidentne výrobcovia elektriny nepočítali ani v najhoršom sne.

Majú nárok protestovať?

Tak si nalejme čistého vína. Niekto si nesplní svoju zákonnú povinnosť a ešte zostane prekvapený, že za to bude sankcionovaný? A nielen prekvapený, ale ochotný v tomto adventnom čase burcovať pomaly národ, že vláda im kvôli populizmu siaha na ich živobytie. Populizmom nazývajú to, že v budúcom roku, čiže tesne pred voľbami, bude môcť regulačný úrad rapídnejšie znížiť ceny elektriny, keďže viacero obnoviteľných zdrojov zostane v budúcom roku bez podpory. Nehovorím, šikovný ťah vládnucej strany. Krásny ľavý hák. Ale nebol nijako nečitateľný. Stačilo sledovať zmeny v zákone, ktorý sa týka podpory obnoviteľných zdrojov. Veď si predstavte, že by pri robení daňových priznaní hocijaký podnikateľ kašľal na novely zákonov, a potom by na súde vykrikoval, že on sa nechcel obohatiť na úkor štátu, že to je na vine vláda, ktorá neustále mení zákon.

Odpustia im?

Výrobcovia elektriny si nemuseli platiť drahých právnikov. Stačilo pozorne čítať novelu zákona, ktorá sa ich týkala, alebo len tak sem tam kliknúť na stránku regulačného úradu, ktorý ešte viac ako dva týždne pred vypršaním augustového termínu oznamoval výrobcom zelenej elektriny, že im hrozí za nesplnenie povinnosti sankcia v podobe odobratia podpory. Mysleli si však, že sú za vodou. A od vlády, ktorá im k biznisu pomohla, ľavý hák neočakávali.

Možno však nakoniec bude všetko inak. V energetických kuloároch sa už hovorí, že tento vládny ľavý hák nebudú rozhodcovia počítať a nejakým čarovným spôsobom regulátor vyhlási, že všetkým výrobcom elektriny v toto sviatočné obdobie odpúšťa. Do siete tých, ktorí si neplnili svoje zákonné povinnosti sa totiž dostali aj podnikatelia, ktorí majú k vláde povedzme viac ako blízko a stratou podpory by trpel zrejme každý, kto je v tomto biznise nejakým spôsobom zainteresovaný.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SR