Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polícia
Ilustračné foto. pixabay.com
19. októbra 2015 12:53 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Kriminálna ústredňa pátra

Polícia obvinila päť bývalých štátnych manažérov Vodohospodárskej výstavby, ktorí mali porušovať povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Minulý týždeň nám policajti prezradili, že ich minuloročné razie v Slovenských elektrárňach priniesli svoje ovocie. Obvinených už máme päť osôb. Mali sa dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom. S najväčšou pravdepodobnosťou normálne kradli ako straky. Taliani, ktorí manažérsky ovládajú Slovenské elektrárne, si nateraz môžu vydýchnuť. Policajti totiž po veľkom záujme médií o túto tému doplnili svoje informácie, že ide o bývalých manažérov štátneho podniku Vodohospodárska výstavba, a že svoje nekalé praktiky mali vykonávať ešte pred reálnym príchodom Enelu do najväčšieho slovenského výrobcu elektriny. Malo by ísť teda o manažérov, ktorí boli do vedúcich funkcií v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorý v tom čase spravoval aj Vodnú elektráreň Gabčíkovo, nominovaní počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Tej vlády, ktorá spáchala aj predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární talianskemu Enelu. Slová vtedajších najvyšších vládnych predstaviteľov o „zlých štátnych manažéroch“ sa tak v tomto prípade zrejme naplnili do bodky.

Hra nekončí

Taliansky Enel však ešte z tejto hry o policajtoch a zlodejoch tak úplne vonku nie je. Minimálne sa bude musieť pripraviť na to, že ak sa potvrdia spomínané obvinenia, tak štát získa dôležitý tromf v stámiliónových súdnych sporoch, ktoré sa rozohrali po zrušení zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorú podpísali Vodohospodárska výstavba so Slovenskými elektrárňami tesne pred príchodom talianskeho investora. Podľa všetkých indícií mali totiž obvinení manažéri nekalé veci robiť práve v súvislosti s Vodnou elektrárňou Gabčíkovo. Tou vodnou elektrárňou, ktorá podľa slov súčasného premiéra Roberta Fica bola vládou Mikuláša Dzurindu pri privatizácii Slovenských elektrární doslova darovaná Talianom. Tou vodnou elektrárňou, ktorá je u nášho premiéra hneď po atómových elektrárňach druhou najväčšou energetickou láskou. Dá sa teda očakávať, že sa bude štát snažiť spochybniť zmluvu od samého začiatku jej existencie, od obdobia, keď mali štátni manažéri porušovať povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies