Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromer elektrina
Ministerstvo hospodárstva vypracovalo vyhlášku, podľa ktorej sa budú inštalovať inteligentné elektromery. Podľa všetkého si múdre merače zaplatia samotní spotrebitelia. franky242/FreeDigitalPhotos.net
7. októbra 2013 11:36 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Inteligentné elektromery zdarma? Nie tak celkom..

Ministerstvo hospodárstva zverejnilo minulý týždeň vyhlášku, podľa ktorej sa budú riadiť distribučné spoločnosti pri inštalovaní inteligentných elektromerov. Od budúceho roka tak malé firmy ako aj väčšie domácnosti môžu očakávať príchod elektromontérov, ktorí im múdre merače namontujú. Do konca roka 2020 ich namontujú 600 tisíc. Ministerstvo sľubuje, že vďaka inteligentným meračom spotrebitelia ušetria, budú mať lepší prehľad o tom, ako sa správajú k tak drahocennej energii. V podstate ide o dobrú správu, veď sa musíme približovať k vyspelejším krajinám v tejto oblasti. Je tu však jeden háčik. Celé to bude podľa odhadov ministerstva stáť viac ako 90 miliónov eur. A niekto to bude musieť zaplatiť. Ešte keď o tejto problematike rokovala vláda, ministerstvo nahlas sľubovalo, že spotrebitelia nebudú nič platiť, a všetky náklady budú znášať distribučky. Vo zverejnenej vyhláške však ministerstvo napísalo: „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zohľadní náklady na obstaranie, inštaláciu a prevádzku inteligentných meracích systémov pre jednotlivé kategórie koncových odberateľov v navrhovanom spôsobe cenovej regulácie. Súčasne sa regulačnému úradu odporúča zabezpečiť rámec regulačných princípov tak, aby sa minimalizovali dopady na ceny pre koncových odberateľov.“ Neviem či som to správne pochopil, ale podľa všetkého si múdre elektromery zaplatíme my všetci v cenách elektriny. V poriadku, veď za luxus sa platí. Ale je problém to povedať na rovinu? Prečo sa musí najprv tvrdiť jedno, a potom potichu niečo iné napísať vo vyhláške, ktorú si prečítajú dvaja novinári, piati aktivisti a štyria poslaneckí asistenti? Opäť to môže vytvoriť živnú pôdu pre špekulácie. A takých špekulantov čo vedia posplietať veci súvisiace i nesúvisiace a vyrobiť z toho „megaškandál“ máme plný parlament.

Detektív Oriešok znova útočil

Už pomerne slávny nezaradený poslanec nezostal nič dlžný svojej povesti a koncom minulého týždňa znova zvolal tlačovku. Na nej oznámil „šokujúce“ zistenie, že česká skupina EPH, ktorú ovládajú dvaja českí veľkopodnikatelia a jedna slovenská finančná skupina, ide kupovať Stredoslovenskú energetiku. A že to všetko odsúhlasila vláda, keďže štát v nej drží ešte stále majoritný 51-percentný podiel. Pravicový konzervatívny politik, ktorý má v strane najväčších liberálov a ktorý z duše nenávidí štátne vlastníctvo, sa prekvapujúco nechal na tlačovke počuť, že vláda urobila chybu, keď súhlasila s predajom 49-percentného podielu Stredoslovenskej energetiky. Štát mal podľa neho odkúpiť tento podiel prostredníctvom Slovenského plynárenského priemyslu, ktorého povinnosťou je skupovať plynárenské podniky po celom Slovensku. Zdá sa vám to celé popletené? Nezdá. Celá tlačovka, na ktorej sme sa znova dozvedeli informácie typu, že máme lokajskú vládu ovládanú oligarchami a SPP má vďaka nej najdrahší plyn, bola popletená. K celej veci stačí nezaradenému poslancovi pripomenúť len jeden fakt, vláda nepredávala žiadny podiel v Stredoslovenskej energetike. Ten predávala francúzska spoločnosť, ktorá získala podiel v energetickej spoločnosti vďaka privatizácii, riadenej vládou, v ktorej bola aj materská strana nezaradeného poslanca. Takže Francúzi sa rozhodli komu to predajú. Určite pri rozhodovaní, ako majú naložiť so svojím podielom, nepočúvali rady vlády, ktorá aspoň na oko vyhlasuje, že nemá v láske podnikateľov. Štát teraz môže v celej transakcii robiť len prieky, ktoré mu dovoľuje akcionárska zmluva. Ministerstvo hospodárstva sľubuje, že s novým budúcim investorom Stredoslovenskej energetiky vyrokuje do konca roka pre štát lepšie podmienky v podniku. Neverím, ale nechajme sa prekvapiť.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies