Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polícia
Ilustračné foto. SITA
25. júla 2016 12:34 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Horúce policajné letá v elektrárňach

To, že nie všetko je, respektíve bolo, pri dostavbe Mochoviec v poriadku, čvirikajú vrabce už dlhší čas.

Minulý týždeň narušila letnú uhorkovú sezónu v slovenskej energetike len policajná razia v Atómovej elektrárni Mochovce. Policajti si tam prišli po dokumenty jedného dodávateľa dostavby tretieho a štvrtého mochoveckého bloku. Malo by ísť o jednu stavebnú firmu z Košíc. To, že nie všetko je, respektíve bolo, pri dostavbe Mochoviec v poriadku, čvirikajú vrabce už dlhší čas. Mala to potvrdiť aj kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR. Protokol z kontroly však zostal pre verejnosť utajený a pomaly odišiel v parlamente do stratena. K dispozícii sú tak len slová šéfa NKÚ, ktorý neraz zopakoval, že zisteniami kontroly zameranej na dostavbu spomínanej atómovej elektrárne sú také závažné, že sa nimi musí zaoberať generálna prokuratúra či finančné riaditeľstvo.

Zdá sa, že policajti si to zobrali k srdcu a elektrárňam už druhý krát počas troch rokov pripravili horúce leto. Či to prinesie aj svoje ovocie v podobe obvinenia konkrétnych osôb, ktoré sa na dostavbe jadrovej elektrárne nezákonne nabalili je otázne. Podozrivý dodávateľ by bol totiž na hlavu padnutý, keby zanechal po sebe na stavenisku dôkazy o nekalých praktikách a obchodoch. Aj keď je pravda, že na Slovensku už máme takých frajerských zlodejov, ktorí majú pocit nedotknuteľnosti. Ale verme našim policajtom, že policajná razia už bola len čerešničkou na torte a že už majú v rukách také dôkazy, že vinník zo stavebnej firmy trestu neujde.

Možno by sa mohli policajti pozrieť aj na ostatných dodávateľov pracujúcich na dostavbe Mochoviec. Niekoľkomiliardové predražovanie dostavby jadrových blokov totiž nemôžeme donekonečna zvaľovať len na zvyšovanie ich bezpečnosti, ktoré priniesla so sebou jadrová havária v japonskej Fukušime.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies