TÝŽDENNÍK: Ficova jedinečná príležitosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPP
Ilustračné foto SITA

Tak ako som predpokladal. Minulý týždeň nám vďaka kauze Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) plynule prešiel z fázy Cirkus leto do fázy Cirkus parlament. Toľko poloprávd, nedokončených viet, konštrukcií a klamstiev som už v parlamente dávno nepočul. Politikov neľutujem. Nech sa klamú, urážajú, ponižujú. Aspoň sa ukázali v pravom svetle. Ľúto mi je skôr samotného SPP. Možno, že si tento podnik už zvykol byť politickým rukojemníkom, ale toto si nezaslúžil. Politickí rečníci, najmä tí opoziční, totiž neboli pri svojich výstupoch ochotní si zistiť ani elementárne údaje o podniku. A tak som mal z nich neraz pocit, že ani sami nevedia o akej firme kecajú. Česť výnimkám. Počas dvoch nocí som ich napočítal v počte kusov dve.

Nezvládla to ani Smerácka banda. Minimálne piati vládni poslanci mali byť tak nadupaní informáciami, že pri každej faktickej poznámke po vystúpení svojho opozičného kolegu v pléne ho mali zotrieť. A pri výstupoch opozičných poslancov, ktoré som sledoval, by to zvládol aj Smerák s menšou mozgovou kapacitou. Radšej z boja zdupkali. Aj to o niečom svedčí.

Opoziční poslanci minulý týždeň možno s väčším krikom poukázali, kto na Slovensku ovláda biznis a politiku, ale väčšine z nás nepovedali nič nové a babke z Hornej Dolnej je to úplne jedno. Ani môj obľúbený priemerný občan Slovenskej republiky už nepočúva na informácie, že si našu krajinu rozparcelovali takí alebo onakí oligarchovia. Lebo vedia, že zmenou garnitúry sa nič nezmení.

Premiér Robert Fico splnil ešte pred samotným bojom to, čo sa od neho dalo očakávať. Vo svojom úvodnom vystúpení viackrát zopakoval otrepané fomulky: lacný plyn a zlá privatizácia SPP, a bolo vymaľované. Jeho voliči však od neho nič ani iné neočakávali.

Polopravdy, fabulácie, klamstvá

Poslanci väčšinou opakovali tri polopravdy či klamstvá. Prvé: Štát prebral matku SPP. Štát ešte nič neprebral. Celá transakcia sa má ukončiť do konca roka, kedy majú zainteresované strany podpísať transakčné dokumenty. Až tie ukážu ako to celé s týmto obchodom je. Teda ak ich ukážu. Druhé: Štát prenechal ziskové dcéry SPP-distribúcia a Eustream investorom. Štát aj po takzvanom unbundlingu, ktorý nám prikázal Brusel, naďalej vlastní a bude vlastniť 51-percentný podiel v týchto spoločnostiach. Opozícia vykrikovala, že štát stratil „zlaté vajce“ plynární, keďže vyčlenil prepravnú rúru, ktorou sa k nám dostáva plyn z Ruska, do spoločnosti Eustream. Aj toto sme museli v rámci liberalizácie trhu na príkaz Bruselu urobiť. A vláda Roberta Fica si vybrala z troch daných alternatív ako to urobiť presne tú, ktorú pripravila predchádzajúca vláda Ivety Radičovej. Aj keď ako opozičný politik to Fico kritizoval.

Argumentom opozície pri firme Eustream bolo aj to, že zástupcom štátu v jej predstavenstve je človek, ktorý niekedy pracoval pre istú finančnú skupinu. Nechcem to zľahčovať, ale na našom malom Slovensku nie je najmenší problém vylustrovať také kombinácie, že nejednému z nás by sánka padla. Tretie: SPP je stratová. Áno SPP je stratová, ale vážení v kategórií domácnosti. Nikto však ešte nepovedal, že SPP predáva plyn aj firmám a malým podnikom. Tam stratová nie je. A akoby všetci zabudli, že už nejaký ten mesiac začal SPP zarábať aj na predaji elektriny. Zásobníky plynu, ktoré štát možno preberie, tiež nie sú zlý biznis. Takže so stratovosťou to až také čierne nebude.

Na rad prichádza premiér

Fico má teraz jedinečnú príležitosť. Uchopiť podnik, ktorý so svojím 66-percentným podielom na trhu s dodávkami plynu udáva tón pre všetkých ostatných dodávateľov, a keď sa nič nepredvídavé nestane ešte dlho bude. Po prvé by si mal predseda vlády zobrať k srdcu radu jedného z tých dvoch spomínaných rozumných opozičných politikov, ktorý v parlamente povedal, že by lacný plyn nedával všetkým domácnostiam, ale len tým ktoré ho potrebujú. Teda po prevzatí SPP by mali zástupcovia štátu urýchlene vytvoriť kategorizáciu odberateľov v segmente domácností, a určiť, ktoré by mali dostať lacnejší čiže štátom dotovaný plyn.

Podmienkou pre toto, ako aj pre iné úlohy do budúcnosti však bude rozumná personálna politika zo strany vlády. A tu sa bojím, že premiér zlyhá. Že neustojí tlaky od svojich sponzorov. Ak však chce všetkým svojim neprajníkom dokázať svoje silné slová z parlamentu a z viacerých verejných vystúpení v tejto kauze, mal by sa o to usilovať zo všetkých síl. Nechajme sa prekvapiť.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselVláda SR