Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR Matovič parlament
Poslanec NR SR za stranu OĽaNO Igor Matovič počas rokovania o návrhu na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi. SITA
20. februára 2017 13:02 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Energetika, ktorá kosti láme

Vyvrcholenie v slovenskej energetike by ešte len málo prísť. A to v podobe nových pravidiel v regulácii, či v novom nastavení vlastníckych štruktúr v energopodnikoch.

Minulý týždeň mala slovenská energetika jedno z politických vyvrcholení. Parlament odvolával predsedu vlády. Opoziční poslanci totiž boli a sú presvedčení, že kauza s cenami energií mala nielen zlomiť väz predsedovi regulačnému úradu, ale aj samotnému premiérovi. Podľa očakávaní väz predsedu vlády nateraz zostal celý. Politická matematika nepustila. Nejaké zlomené kostičky si však premiér z celej kauzy odniesol. Trochu tomu napomohli aj opoziční poslanci, ktorí sa počas odvolávania premiéra sem tam trafili do správnej kritiky. Trochu tomu pomohli aj koaliční poslanci, ktorí sa svojho vodcu počas celého odvolávania ani raz nezastali.

Nespokojný partner

Najviac kostičiek však paradoxne lámal, a zdá sa že ešte aj bude lámať premiérovi, vlastný koaličný partner. Druhá najsilnejšia opozičná strana nabrala neprekonateľný dojem, že je v energetike odborníkom na slovo vzatým. Vyhráža sa od vyššieho zdaňovania energopodnikov až po ich znárodňovanie, vyhráža sa rozpadom celej vlády. Naprieč celej problematike splieta podobne ako opoziční politici možné aj nemožné, populisticky ľúbivé reči. Neberúc do úvahy nič a nikoho. Predsedovi vlády tak hrozí zlomenie väzu paradoxne od vlastných spolubojovníkov. A to v téme, v ktorej sa doteraz premiér a celá jeho strana cítila neporaziteľná. Stačilo iba neustrážiť narastajúce ego svojho nezávislého bývalého šéfa regulačného úradu a energetickí politickí (ne)odborníci z iných táborov sa chytili príležitosti.

Populistické riziko

Politické vyvrcholenie v energetike už asi máme za sebou. Ozajstné vyvrcholenie v slovenskej energetike by však ešte len malo prísť. A to v podobe nových pravidiel v regulácii či v novom nastavení vlastníckych štruktúr v energopodnikoch. Ako to celé dopadne je ťažko predpovedať. Energetiku totiž nateraz idú formovať politici pod tlakom populistických vyhlásení a to je stále veľké riziko.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame