TÝŽDENNÍK: Energetické (ne)zhody zvolených politikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby NR SR
Ilustračné foto SITA

Pred začiatkom nového volebného obdobia si všetci, čo sa do energetiky montujeme, držme palce, aby ENERGETIKA nebola politicky hanebne zneužitá.

Tak sme si nakoniec znova navolili parlament. Ľudí, ktorí budú viac či menej rozhodovať o našej krajine. Minulý týždeň začali medzi úspešnými politickými stranami rokovania o zostavení novej vlády. Rozohrali sa hry o post náčelníka, ktorý by mal nasledujúce štyri roky viesť svoj národ ku krajším zajtrajškom. Strany si začali dávať podmienky, za akých sú ochotné vstúpiť do jamy levovej a pokúsiť sa teda o zmenu niektorých systémov. Každý chce riešiť zdravotníctvo, školstvo, či korupciu. Samozrejme podstatné témy, ktoré aktuálne asi najviac trápia Slovensko. Energetiku budú, teda ak vôbec, riešiť až medzi poslednými témami. Aj to aj napriek tomu, že bez nej by nefungovalo nič. Ani zdravotníctvo, ani školstvo, ani ekonomika. Možno len teta korupcia by sa bez nej zaobišla.

Plány neplány

Energetické plány na nasledujúce štyri roky u našich politických strán nie sú nejaké prevratné. Niektoré strany im venovali vo svojich politických programoch až jednu vetu. Politické strany, ktoré doteraz neboli, alebo boli v opozícii, volajú najmä po zmene na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Chcú vymeniť šéfa regulačného úradu, ktorý podľa nich vedie úrad pekne povedané nekvalifikovane, čím zbytočne sťažuje pre energetické spoločnosti podmienky na trhu. Pravicové strany, okrem SNS, volajú po väčšom či menšom rozpredaji zvyšného štátneho energetického majetku. Naopak národniari, ultrapravičiari či slovenskí takzvaní ľavičiari by najradšej niečo energetické do rúk štátu ešte prikúpili. Niektorým politikom ešte prekáža regulácia cien energií a iným zákon o teple, ktorý obmedzuje eldorádo pri výstavbe domových kotolní. Jednej strane, ktorá to nakoniec dotiahla aspoň do parlamentu, aj keď jej plány boli prinajmenšom premiérske, ešte vŕta v hlave dostavba Mochoviec. Avšak vzhľadom na to, akú silu od voličov získala, Mochovce sa o svoju budúcnosť báť nemusia. No a samozrejme, že všetci politici hovoria o potrebe energetickej bezpečnosti a diverzifikácii.

„Energetickí odborníci“ sú späť

To je asi tak zhruba všetko z energetických plánov politických strán, ktoré sme si zvolili za zákonodarcov. Nič moc, ale ENERGETIKA môže byť na druhej strane aj v celku spokojná. Lebo nie je nič horšie ako politik, ktorý nepozná rozdiel medzi elektrinou a plynom, ale je ochotný zvolať tlačovku o energetickej téme či energetickej firme, o ktorej ani nevie, akých má akcionárov, len aby bol v telke. Dostalo sa síce niekoľko „energetických odborníkov“ do parlamentu, ale keďže ich už pozná tak odborná verejnosť ako aj novinári, bude jednoduchšie ich odignorovať.

Pred začiatkom nového volebného obdobia si tak všetci, čo sa do energetiky montujeme, držme palce, aby ENERGETIKA nebola politicky hanebne zneužitá.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky