Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SE
Ilustračné foto. SE, a.s.
26. októbra 2015 11:29 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Elektrárenská “svätá“ trojica

Bude zaujímavé sledovať, ako budú traja kohúti na jednom elektrárenskom smetisku fungovať. Trojica v podobe rozmarného štátu, tvrdých biznismenov a investora z juhu Európy, kde systém maňana veselo funguje, to bude mať veľmi pestré.

Začína sa nám rysovať, kto bude vládnuť v našom najväčšom výrobcovi elektriny, v Slovenských elektrárňach. Podľa všetkého pôjde o elektrárenskú „svätú“ trojicu zloženú z Talianov, Slovákov a Čechoslovákov. Prví dvaja sú v elektrárňach už dnes, tretí práve rokuje o cene a podmienkach ich vstupu. Čechoslováci ovládajúci Energetický a průmyslový holding síce nepotvrdili minulotýždňove mediálne šumy o predbežnej dohode s talianskym Enelom o ich vstupe do elektrární, ale keďže už pravdepodobne nemajú v boji o elektrárne žiadneho súpera a Taliani chcú aspoň nejaké akcie zo svojho 66-percentného podielu predať už do konca roka (zvyšok potom následne v budúcnosti po dostavbe mochoveckých jadrových blokov), ide viac menej už len o to, kedy príde definitívne potvrdenie ich dohody. Nejaký týždeň na jej vyšperkovanie ešte majú.

Pestrá budúcnosť?

Bude zaujímavé sledovať, ako budú títo traja kohúti na jednom elektrárenskom smetisku fungovať. Trojica v podobe rozmarného štátu, tvrdých biznismenov a investora z juhu Európy, kde systém maňana veselo funguje, to bude mať veľmi pestré. Hlavne, keď sa v elektrárňach takmer týždeň čo týždeň riešia krízové situácie. Od policajných rázií, stále rúškom tajomstva zahalenej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR, nedoriešených privatizačných vecí z roku 2006, štátom obsadenia gabčíkovskej elektrárne až po meškajúcu dostavbu jadrových blokov v Mochovciach.

Štátne chúťky

Počkajme si teda ešte nejaký čas na definitívny koniec procesu predaja elektrární, a nechajme sa prekvapiť, ako sa bude v novom zložení dariť ukočírovať podnik, ktorý je obliehaný nejedným podnikavcom s chúťkami vycicať z neho ešte čo sa dá. Všetko ešte možno môže byť iné, ako sa javí v súčasnosti. A to hlavne potom, ako sa predseda slovenskej vlády, ktorý miluje energetiku, minulý týždeň znova nechal počuť, že štát (teda minimálne ON) má stále záujem o navýšenie svojho 34-percentného podielu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame