Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
16. septembra 2014 12:01 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Dočkali sme sa….

V súčasnosti len ťažko povedať, čo stojí za zníženými dodávkami plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. Podľa väčšiny plynárov však nejde o nejaké katastrofické krátenie dodávok plynu, s ktorými by sa v minulosti už nestretli, a to aj v období, keď bola situácia medzi Ukrajincami a Rusmi kľudná.

Tak „konečne“ sme sa minulý týždeň dočkali znížených dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. Veď sa o tom omieľalo minimálne od začiatku roka. Aj keď podľa väčšiny plynárov nejde o nejaké katastrofické krátenie dodávok plynu, s ktorými by sa v minulosti už nestretli, a to aj v období, keď bola situácia medzi Ukrajincami a Rusmi kľudná. Po tom, čo najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, Slovenský plynárenský priemysel, verejne priznal znížené dodávky plynu, začali sa ozajstní, ale čo je horšie, aj samozvaní experti na plynárenstvo predbiehať, kto prvý odhalí problém, ktorý za krátenými dodávkami plynu stojí. Všetky vyrieknuté, ale aj nevyrieknuté pravdy možno zhrnúť do troch verzií. Buď majú Rusi fakt nejaké technické problémy, a preto sú nútení dodávať do Európy menej plynu, alebo plyn pred blížiacou sa zimou si pomaličky odčerpávajú naši východní susedia, ktorým Rusi nechcú obnoviť dodávky plynu pokiaľ nezaplatia staré dlhy, alebo sa Rusi mstia za sankcie, ktoré pre nich pripravila Európska únia. Ťažko povedať, čo je pravda. Každá z týchto verzií môže byť viac či menej pravdivá. Takže každý nech si vyberie, ktorú pravda chce, ktorá je jeho srdcu bližšia. Alebo nech pridá k týmto trom verziám ešte nejakú novú. Lebo my sa to pravdepodobne na sto percent nikdy nedozvieme. Doteraz nikto nevie s istotou povedať, čo bolo za plynovou krízou v roku 2009. Jedni sú presvedčení, že za krízou spred viac ako piatich rokov stoja Rusi, iní zase tvrdia, že Ukrajinci. Takže môžeme pri pive tliachať o dôvodoch donekonečna.

Vždy pripravení?

S blížiacimi sa chladnými dňami môžeme očakávať čím ďalej tým menej plynu z východu. Ukrajina by totiž bola asi na hlavu padnutá, keby len tak nechala prúdiť plyn do západnej Európy, pričom by ich ľudia umierali na podchladenie. Nejaká deravá plynová rúra nasmerovaná tým správnym smerom, by sa už len našla. Samozrejme najlepšie by bolo, keby sa konečne uskutočnili trojstranné rokovania medzi EÚ, Ukrajinou a Ruskom, a celá vec okolo nešťastného plynu by sa aspoň na nejaký čas vyriešila. Lenže s pribúdajúcimi sankciami zo strany EÚ môžeme očakávať stále menšiu a menšiu ochotu vyriešiť plynový problém zo strany Rusov. Aj keď im ide o veľké peniaze, ale keď sa raz ruský medveď zatne…….. No, ale na druhej strane si budeme môcť vyskúšať, ako sme na plynovú krízu vlastne naozaj pripravení. Lebo do nemoty omieľame, že sme pripravení na všetko. Tak len, aby nás nasledujúca zima nemilo neprekvapila.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies