Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Kúpiť, či nekúpiť SPP? To je otázka, na ktorú hľadá vládny kabinet Roberta Fica odpoveď už osem mesiacov. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
2. septembra 2013 8:30 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Divadlo s názvom SPP čaká posledné dejstvo. Možno

Kúpiť, či nekúpiť SPP? To je otázka! Je to otázka, na ktorú vládny kabinet Roberta Fica hľadá odpoveď už osem mesiacov. A stále sa jej nedarí nájsť tú správnu, po ktorej by si zainteresovaní, čiže my všetci, mohli povedať: Aj vlk sa nažral, aj ovca zostala celá. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa nechal začiatkom minulého týždňa počuť, že odpoveď by malo priniesť posledné dejstvo celého divadelného predstavenia, ktoré by sa malo na pôde vlády odohrať do konca septembra. Ale pozor! Termín ešte nemusí byť konečný. Pre veľký divácky úspech sa totiž celé divadlo dočkalo minimálne už troch pokračovaní. Vláda sa mala rozhodnúť, či odkúpi podiel SPP od spoločnosti Energetický a průmyslový holding najprv do konca marca, potom malo prísť rozhodnutie koncom mája, a rozhodnutie neuzrelo svetlo sveta ani v treťom diele na konci júna. Takže je možno pre nás pripravené aj ďalšie pokračovanie tak úspešného diela.

Aká bude odpoveď ministrov, teda lepšie povedané premiéra Fica, v otázke kúpy či nekúpy 49-percentného podielu SPP, to dnes nikto netuší. Aj keď pred mesiacom sa už tipovalo, že kúpa sa konať nebude. V súčasnosti sa zdá, že je už všetko inak. Minister Malatinský totiž jasne naznačil, že možnosť kúpiť SPP sa vracia do hry, keďže sa štátu podľa jeho slov darí vyhrávať pri rokovaniach s Gazpromom o nových podmienkach pri dodávkach plynu. A tak predseda vlády má znova na výber z dvoch možností. Na jednej strane nemenovaní, nezávislí a pre spoločnosť tak potrební ekonomickí analytici silno kričia na premiéra: Nekupuj to, je to stratové, doplatí na to celý štát! Na druhej strane mu politickí marketingoví škriatkovia silno šepkajú: Kúp to, ovládneš ceny plynu, voliči ťa budú „žrať“! To som teda zvedavý, ktorý poradca u predsedu vlády vyhrá. Ja tipujem politických škriatkov.

Nemci zatiaľ kufre nebalia

Nie všetkým zahraničným investorom sa na Slovensku nepáči podnikať, tak ako nás často presviedčajú zase tí pre ľud tak potrební analytici, ktorí píšu najmä pravou rukou. Napríklad nemecký E.ON má aj naďalej chuť so svojou firmou, Západoslovenskou energetikou, pobiť sa na slovenskom trhu s dodávkami energií. Sám najvyšší predstaviteľ nemeckého investora to bol oznámiť ministrovi Malatinskému. A to sa už dobrý polrok hovorí, a najmä píše, že komu E.ON predá svoj podiel v Západoslovenskej energetike. Odísť zo Slovenska sa podľa slov ministra hospodárstva nechystajú ani ďalší Nemci. Spoločnosť RWE má podľa neho taktiež záujem zostať vo Východoslovenskej energetike. Aj keď pri tomto investorovi je Malatinský opatrný, keďže záujem o podnikanie na Slovensku mu zatiaľ potvrdili „len“ predstavitelia RWE pôsobiaci na Slovensku. Takže v sídle RWE v Nemecku sa môže upiecť aj iná alternatíva. V každom prípade treba povedať, že na rozdiel od bývalých zahraničných akcionárov SPP (E.ON Ruhrgas a GDF Suez), ktorí balili kufre zo Slovenska začiatkom tohto roka, má vládny kabinet či regulačný úrad s investormi v ZSE a VSE určite lepšie vzťahy. Od ich príchodu na Slovensko som totiž medzi nimi nezaregistroval ani jednu tlačovú besedu, či mediálnu prestrelku, v ktorej by jeden druhého hanil. Jednoznačne to majú medzi sebou všetko pekne dohodnuté. Nemajú teda dôvod na odchod. Zatiaľ.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame