Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
23. novembra 2015 10:36 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Čo za to?

Premiér Robert Fico chce podpísať so starým ako aj s novým vlastníkom Slovenských elektrární memorandum o opcii štátu na kúpu 17-percentného podielu. Zainteresované strany vraj s tým problém nemajú. Bude aj tu platiť staré známe, niečo za niečo?

Minulý týždeň oznámil najvyšší šéf Enelu v Londýne, že rokovania s československými finančníkmi z EPH o predaji podielu v Slovenských elektrárňach naďalej pokračujú a sú už vo finálnej fáze. Dá sa teda očakávať, že už čoskoro bude ruka v rukáve. Teda aspoň vo formálnej podobe, keďže nového vlastníka akcií slovenského dominantného výrobcu elektriny pred reálnym vstupom do podniku čaká ešte niekoľko minimálne byrokratických prekážok. V ten istý čas, ako sa konala veľká enelácka konferencia v Londýne, zasadala v Bratislave vláda. Nebolo by na tom nič čudné, veď streda už tradične patrí vládnym rokovaniam, keby sa na ňom ministri nezaoberali nejakým materiálom o situácii pri predaji elektrární. Preto o nejakom, lebo aj tento materiál sa zaradil do plejády najtajnejších materiálov v republike. Premiér Robert Fico však na tlačovej besede po rokovaní jeho kabinetu v súvislosti s predajom elektrární prezradil zaujímavú vec. Povedal, že ak sa predaj častí talianskych akcií v elektrárňach uskutoční do konca roka, jeho vláda bude taktiež do konca roka žiadať zúčastnené strany o podpis akéhosi memoranda, v ktorom sa všetci zaviažu, že budú súhlasiť s opciou pre štát na 17-percentný podiel v prípade ďalšieho predaja talianskych akcií. Eneláci chcú teraz predať zhruba 33-percentný podiel Slovenských elektrární a zvyšný 30-percentný podiel potom, ako dostavajú dva jadrové bloky v Atómovej elektrárni Mochovce. A práve z druhého balíka chce predseda vlády ukrojiť pre štát 17 percent akcií. Štát by sa tak potom stal majoritným 51-percentným podielom v elektrárňach.

Niečo za niečo?

Zo strany premiéra ide o očakávaný krok, ktorý vlastne naznačoval, odkedy sa prevalilo, že Taliani majú energetického biznisu na Slovensku už akurát tak dosť. Predseda vlády by navýšením štátneho podielu v elektrárňach taktiež potvrdil svoje slová o posilňovaní pozície štátu v energetických podnikoch. Jeho slová pochopil aj samotný šéf Enelu, ktorý priamo z Londýna odkázal, že ide o vcelku logický postoj vlády. Povedal však aj to, že vo veci podpisu memoranda neexistuje žiadny konflikt a že to tak chápe aj potenciálny nový vlastník elektrární. De facto tak potvrdil, že všetci sú pripravení na podpis memoranda, ktoré zaručí štátu v prípade záujmu navýšenie podielu v elektrárňach na majoritu. Po vyjadreniach oboch predstaviteľov sa natíska otázka, že čo za to. Lebo pri predstave, že EPH bude len tak súhlasiť s nejakou opciou, ktorá ho môže dostať do pozície minoritného hráča v takom podniku, akým sú Slovenské elektrárne, sa musí každému aspoň úsmev na tvári vyčariť. Možno sa štát vzdá manažérskych kompetencií v prospech minoritného vlastníka, ako to už neraz pri energetických biznisoch urobil. Alebo pôjde o celkom niečo iné, čo nás ešte môže nemilo prekvapiť. V každom prípade aj tu bude platiť staré známe, niečo za niečo. Ide predsa o bohapustý biznis a nie o fazuľky.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame