Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad do rozostavanej reaktorovne Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). SITA
23. mája 2016 13:35 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Cesty späť už niet…

Pri súčasnom stave rozostavanosti nových blokov atómovej elektrárne v Mochovciach by už bolo – jemne povedané – nerozumné dostavbu prerušiť.

O ďalšom meškaní dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa zatiaľ len šepká. Minulý týždeň nechcel o harmonograme dostavby hovoriť ani Úrad jadrového dozoru SR, ktorý nad celým projektom bdie, ani Slovenské elektrárne, ktoré jadrovku dostavujú. Podľa medializovaných informácií v predchádzajúcom týždni o ďalšom predražovaní dostavby sa však dá očakávať aj posun termínov.

Ďalšie predražovania a posuny termínov nahrávajú hlavne protijadrovým bojovníkom, ktorí sa môžu vytešovať zo svojich ekonomických katastrofických predpovedí. Cena elektriny je „proklete nízko“ a návratnosť stále sa zväčšujúcej a meškajúcej investície je v nedohľadne. Treba však všetkým analytickým „vševedkom“ pripomenúť aj nedávnu situáciu na trhu s ropou, kedy tvrdili, že jej cena už nikdy nepadne pod 100 dolárov. A kde je cena ropy dnes? Takže aj v prípade cien elektriny môže byť situácia na trhoch úplne iná a nový majiteľ elektrární či štát si budú možno v blízkej budúcnosti mädliť ruky pri vyplácaní dividend. A možno to bude s cenou elektriny na trhu ešte horšie a akcionári budú v smútku. Ale aj tak, pri súčasnom stave rozostavanosti by už bolo – jemne povedané – nerozumné dostavbu prerušiť.

Bez oficiálneho zisku z nových Mochoviec však naisto zostane taliansky Enel, ktorý si zobral na plecia túto investíciu. Súčasní akcionári si totiž dividendy nevyplácajú a všetko investujú do dostavby. A keďže taliansky investor chce hneď po dokončení jadrových blokov predať svoj zvyšný 33-percentný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny odíde zo Slovenska „len“ so získanými skúsenosťami s jadrom. Aj keď dostavba mochoveckých blokov bola pre Talianov určite výzvou, zaviazať sa na takúto vec bez jadrových skúseností (Taliansko je takmer 30 rokov bez jadrovej energie) bolo prinajmenšom nerozvážne, aj keď na druhej strane silno odvážne. Teraz Talianom už nič iné nezostáva. Ak chcú zo Slovenska čo najskôr odísť musia len zaťať svoj krásny chrup a čo najrýchlejšie to dokončiť. Cesty späť už niet…

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame