Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto. scottchan/FreeDigitalPhotos.net
19. augusta 2013 11:53 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Ceny plynu sú nateraz zabetónované

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zrejme v tomto roku už nedovolí premiérovi Robertovi Ficovi jeho známe bombastické tlačovky o chránení priemerného občana Slovenskej republiky pred zvyšovaním cien plynu. Regulátor totiž minulý týždeň potvrdil, že ceny zemného plynu pre domácnosti sa v tomto roku meniť nebudú, keďže vývoj hlavných parametrov vstupujúcich do koncových cien plynu sa vyvíjajú „vcelku pozitívne“. Aj nový akcionár v Slovenskom plynárenskom priemysle, spoločnosť Energetický a průmyslový holding, vlastnená českými zbohatlíkmi, nechce dať premiérovi dôvod na jeho televízne útoky v priamom prenose, a preto sa rozhodla dodržať svoj sľub, že v tomto roku bude okolo cien plynu pre domácnosti už ticho. A to napriek podľa nich stomiliónovej strate v tomto segmente zákazníkov. Takže domácnosti sa môžu tešiť, že si v tomto roku nebudú musieť priplatiť za plyn. Na druhej strane by však mali upriamiť svoju pozornosť na koniec tohto roka, kedy sa budú schvaľovať nové ceny plynu na budúci rok. Regulátor bude podľa všetkého znova tuho bojovať s cenovým návrhom SPP. Plynári sa totiž určite neuspokoja s aktuálnym tvrdením regulátora, že „snahou úradu je udržať stabilitu cien aj v budúcom roku“. Víťazom sa opäť stane silný a nezávislý regulačný úrad. Ale za akú cenu do budúcnosti? To dneska, ako hovorí klasik: ani srnka netuší.

Je „radosťou“ byť zákazníkom alternatívneho dodávateľa energií

Mnohí z nás predčasom zmenili vo vidine lacnejšej ceny elektriny a plynu svojho dodávateľa energií. Asi najhoršie dopadli tí, ktorí sa nechali prehovoriť alternatívnym dodávateľom, spoločnosťou Energetické Centrum. Tento dodávateľ mal problémy už od samého začiatku, keď ním platení podomoví predajcovia využívali na oklamanie spotrebiteľa (v tomto prípade lepšie povedané nepriateľa) finty rôzneho charakteru. A tak nejeden dôchodca zistil, že okrem toho, že nemá lacnejšiu elektrinu ani plyn, zaplatil aj nemalú sumu za poskytnuté „energetické poradenstvo“. Toto poradenstvo poskytoval podomový predajca, ktorý oznámil polohluchej a poloslepej starenke, že bude ešte menej platiť, keď nebude kúriť a svietiť. Koniec koncov mal spomínaný alternatívny dodávateľ energií viacero prešľapov, za čo si vyslúžil od regulačného úradu najvyššiu pokutu v histórii, vo výške jedného milióna eur. Zdá sa, že o spoločnosti Energetické Centrum už nebudeme počuť. Ďalší alternatívny dodávateľ, firma Slovakia Energy, ktorú ovládajú českí manželia, sa totiž rozhodol, že pohltí svojho konkurenta. Treba už len dúfať, že budú u neho klienti Energetického Centra spokojnejší a menej klamaní. Alebo im treba radšej popriať pevné nervy do konca viazanosti ich zmlúv a viac šťastia pri výbere nového dodávateľa plynu a elektriny.

Vláda znova nič

Ministri sa vrátili z dovoleniek a minulú stredu sa boli poradiť, ako ďalej s touto krajinou. Neotvorili ani jednu dlho očakávanú energetickú tému. Na rozuzlenie tém okolo kúpy či nekúpy 49-percentného podielu materskej spoločnosti SPP, či ako ďalej s dostavbou jadrových blokov v Mochovciach si budeme musieť ešte počkať. Vyzerá to tak, že jeseň bude z tohto pohľadu zaujímavá. Nechajme sa prekvapiť.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame