Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
7. januára 2014 10:00 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Budeme mať vďaka voľbám lacnejší plyn?

Štát možno ovládne pred marcovými prezidentskými voľbami cenotvorbu v najväčšom dodávateľovi plynu, v SPP. Spotrebitelia tak možno budú ešte pred voľbami obdarení lacnejším plynom, ktorý im vybaví jeden z najhorúcejších kandidátov.

Počas práve končiacich sa sviatkov sa šepkalo aj o energetických témach. Prím znova hrala otázka prevzatia či neprevzatia úplnej kontroly nad matkou SPP štátom, čím by ovládol cenotvorby plynu. Minister hospodárstva v rozhovoroch pre tlačové agentúry prezradil, že by sa celá vec mala uzavrieť v prvom polroku nového roka. Istý denník však priniesol informáciu, že by mal štát od druhého akcionára prevziať 49 % akcií SPP najneskôr do marca. Nie je to nelogické, keďže v marci nás čakajú prezidentské voľby a v nich kandiduje aj náš premiér a samozvaný ochranca spotrebiteľov pred zvyšovaním cien plynu. Ak by teda štát stihol ovládnuť SPP a tým aj cenotvorbu plynu v najväčšom dodávateľovi plynu do prezidentských volieb, mohol by to premiér v rámci kampane využiť.

Ako? Veľmi jednoducho! Po ovládnutí SPP by svojim nominantom v podniku „tajne“ vydal rozkaz, aby urýchlene podali regulačnému úradu nový cenový návrh na zníženie cien plynu pre domácnosti a možno aj pre malé podniky. A to bez akéhokoľvek ekonomického prepočtu, či je to možné alebo nie. Ten by sa možno robil dodatočne niekedy v budúcnosti. Iste, o znížení ceny plynu by musel v konečnom dôsledku rozhodnúť stále nezávislejší regulačný úrad, ale tam to má premiér všetko zazichrované už dlhé roky a vyzerá to tak, že aj na ďalšie dlhé roky. Takže jeden z najväčších kandidátov na prezidentské kreslo má v rukách celkom slušnú zbraň. A buďme k sebe úprimní. Bol by slabý politik, ak by ju nevyužil. Náš premiér je však všetko iné, len nie slabý politik.

V hlave mi vŕta ešte jedna vec. Prečo nás spotrebiteľov neochraňuje premiér a možno aj budúci prezident, napríklad aj pred cenami elektriny. Veď v cenotvorbe pri tejto komodite by sa takisto dal narobiť riadny bordel, podobne ako pri cenotvorbe plynu. Asi mu plyn na rozdiel od iných energií leží v žalúdku. A taká plynatosť je dosť nepríjemný pocit.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame