Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

TÝŽDENNÍK: Budeme mať vďaka voľbám lacnejší plyn?

Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA

Štát možno ovládne pred marcovými prezidentskými voľbami cenotvorbu v najväčšom dodávateľovi plynu, v SPP. Spotrebitelia tak možno budú ešte pred voľbami obdarení lacnejším plynom, ktorý im vybaví jeden z najhorúcejších kandidátov.

Počas práve končiacich sa sviatkov sa šepkalo aj o energetických témach. Prím znova hrala otázka prevzatia či neprevzatia úplnej kontroly nad matkou SPP štátom, čím by ovládol cenotvorby plynu. Minister hospodárstva v rozhovoroch pre tlačové agentúry prezradil, že by sa celá vec mala uzavrieť v prvom polroku nového roka. Istý denník však priniesol informáciu, že by mal štát od druhého akcionára prevziať 49 % akcií SPP najneskôr do marca. Nie je to nelogické, keďže v marci nás čakajú prezidentské voľby a v nich kandiduje aj náš premiér a samozvaný ochranca spotrebiteľov pred zvyšovaním cien plynu. Ak by teda štát stihol ovládnuť SPP a tým aj cenotvorbu plynu v najväčšom dodávateľovi plynu do prezidentských volieb, mohol by to premiér v rámci kampane využiť.

Ako? Veľmi jednoducho! Po ovládnutí SPP by svojim nominantom v podniku „tajne“ vydal rozkaz, aby urýchlene podali regulačnému úradu nový cenový návrh na zníženie cien plynu pre domácnosti a možno aj pre malé podniky. A to bez akéhokoľvek ekonomického prepočtu, či je to možné alebo nie. Ten by sa možno robil dodatočne niekedy v budúcnosti. Iste, o znížení ceny plynu by musel v konečnom dôsledku rozhodnúť stále nezávislejší regulačný úrad, ale tam to má premiér všetko zazichrované už dlhé roky a vyzerá to tak, že aj na ďalšie dlhé roky. Takže jeden z najväčších kandidátov na prezidentské kreslo má v rukách celkom slušnú zbraň. A buďme k sebe úprimní. Bol by slabý politik, ak by ju nevyužil. Náš premiér je však všetko iné, len nie slabý politik.

V hlave mi vŕta ešte jedna vec. Prečo nás spotrebiteľov neochraňuje premiér a možno aj budúci prezident, napríklad aj pred cenami elektriny. Veď v cenotvorbe pri tejto komodite by sa takisto dal narobiť riadny bordel, podobne ako pri cenotvorbe plynu. Asi mu plyn na rozdiel od iných energií leží v žalúdku. A taká plynatosť je dosť nepríjemný pocit.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 7. januára 2014 10:00

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...