Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Prezidentský kandidát Robert Fico (vľavo) počas brífingu k predbežným výsledkom druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. SITA
31. marca 2014 10:32 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Bojovníkovi za lacné energie sa nepodarilo utiecť

Neúspešný kandidát na prezidentské kreslo, premiér Robert Fico, môže naďalej rozhodovať o dôležitých energetických témach. Môže napríklad naďalej obhajovať kroky vlády pri preberaní SPP, či v súčasnosti reguláciou nastavené ceny energií. O toto všetko chcel pán premiér prísť?

Uplynulý týždeň sa samozrejme niesol najmä v znamení prezidentských volieb. Zvolili sme si novú hlavu štátu. Premiér Robert Fico bol v boji o prezidentské kreslo neúspešný. Určite bol smutný, veď každý kto prehrá nemá dôvod na radosť. Mal by sa však na celú vec pozrieť aj z iného uhla. Napríklad, ako premiér môže naďalej rozhodovať o dôležitých energetických témach. Ako jeden z otcov myšlienky prevziať SPP výhradne do rúk štátu môže celý proces dotiahnuť do úspešného konca. Veď už aj na lacnejšom plyne sa koncom minulého týždňa dohodol najväčší slovenský dodávateľ plynu s ruským gigantom Gazpromom. Už len nech sa podarí premiérovi vybrať do manažmentu čo najmenej podozrivých ľudí a máme to vo vrecku. Toto by si chcel premiér nechať ako prezident ujsť?! Hádam by nechcel, aby prevzatie SPP obhajoval pred nespočetným množstvom kritikov a „energetických expertov“ nejaký jeho náhradník.

Premiérovi Ficovi sa nepodarilo utiecť ani od zodpovednosti pred umelo vytvorenými cenami energií. Aj keď by bolo prisilné tvrdiť, že za zle nastavené ceny energií nesie zodpovednosť len on. On však celý proces regulácie, ktorý je podľa niektorých hundrošov zle nastavený, vie elegantne využiť vo svoj prospech a v „prospech“ voličov. Premiér tak môže naďalej priamo či nepriamo naznačovať najnezávislejšiemu regulačnému úradu, ako by sa mali ceny plynu či elektriny pohybovať. Takto ešte istú dobu môže lacnými energiami tešiť nielen svojich voličov, a oddialiť tak čas, kedy nás umelo nastavené ceny energií dobehnú.

O toto všetko, a ešte o oveľa viac, chcel pán premiér prísť?! Neverím. A preto mi z toho všetkého vychádza, že predseda vlády vlastne prezidentskú kandidatúru ani nemyslel vážne. Môže tak teraz oslavovať, že sa naším prezidentom stal občiansky kandidát, nepolitik, a nie nejaký nepriateľ z opozície.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame