Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce
10. septembra 2018 11:26 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Báječné leto pod psa v Mochovciach

Je ťažko uveriteľné, že by niektorý dozorný orgán na svete mohol povoliť spustenie nebezpečných jadrových blokov.

V Mochovciach v ostatných dňoch zažili turbulentné letné dni. Tie posledné prázdninové boli báječné. Na treťom bloku im vyšla studená hydroskúška. Podľa slov všetkých šéfov zodpovedných za dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce až nad mieru očakávaní. Bez studenej hydroskúšky by na spúšťanie tretieho mochoveckého bloku mohli zabudnúť. Nečudo, že sa koncom augusta všetci na čele so šéfom Slovenských elektrární patrične aj pochválili pred verejnosťou.

Následne však prišlo báječné leto pod psa. Niekto si totiž všimol, že nekonečný mochovecký príbeh by sa už veru mohol aj skončiť. No a to treba patrične využiť. Začala spŕška kritiky na bezpečnosť nových jadrových blokov. Priemerný slovenský občan našej republiky pomaly dostával pocit, že my si tu nestaviame vcelku čistý energetický zdroj, vďaka ktorému by do štátnej kasy mohli konečne prúdiť nemalé peniaze, ale normálnu jadrovú bombu, ktorú si hneď po prestrihnutí pásky necháme vybuchnúť rovno pod našimi slovanskými zadkami.

Je ťažko uveriteľné, že by niektorý dozorný orgán na svete, ktorý dozoruje tak ťažkú stavbu akou sú jadrové bloky, mohol niečo také dopustiť. Dovolím si tvrdiť, že dokonca ani na Slovensku. Áno, Úrad jadrového dozoru (ÚJD) viackrát pripustil zistenia nedostatkov pri dostavbe jadrových blokov, vždy však žiadal o ich nápravu. Zistené nedostatky ani nikdy netajil. Je pravda, že ich zakaždým nevykričal verejnosti, ale kto chcel, našiel ich na internetovej stránke štátneho jadrového dozoru.

Slovenské elektrárne museli veľa pri dostavbe v Mochovciach napravovať. Veď o tom svedčí okrem iného aj neustále predlžovanie termínov dostavby. Vedenie dostavby pod velením talianskych náčelníkov bolo neraz slušne povedané neprofesionálne. Ale vedel by si niekto predstaviť, že niekto z ÚJD by si svojim laxným prístupom trebárs aj k nedotiahnutej skrutke v Mochovciach vykopal vlastný hrob?

Pred samotným spustením jadrových blokov do komerčnej prevádzky sa musí vykonať niekoľko skúšok či revízii. Sledujme ich a kontrolujme. Žiadajme od kompetentných odbornosť a otvorenosť. Ale prestaňme strašiť pri tak vážnej veci ako je výstavba jadrovej elektrárne. Bez ohľadu na to, či takýmto projektom fandíme alebo nie.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame