Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto. pixabay.com
9. novembra 2015 7:43 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Ako Taliani naštartovali mozog

Premiér im pred časom odkázal, aby naštartovali svoje talianske mozgy. Minulý týždeň sa im jeden naštartovať podarilo.

Slovenské elektrárne minulý týždeň ukázali novinárom tretí jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce. Vyzeral pekne, dokonca sme si všetci museli obuť aj biele návleky, aby sme náhodou do sály reaktora nepriniesli nejakú tú špinku. Elektrárne ukázali tretí jadrový blok pri príležitosti oficiálneho spustenia jeho blokovej dozorne, odkiaľ sa bude všetko riadiť. Elektrárne nazývajú blokovú dozorňu aj akýmsi mozgom. Taliani tak naplnili slová premiéra, ktorý ich na jar tohto roku vyzval, aby si naštartovali svoje talianske mozgy a dokončili meškajúcu dostavbu nových jadrových blokov. Sarkasticky tak možno povedať, že Taliani naštartovali minimálne jeden mozog. Slovenské elektrárne stále veria, že koncom budúceho roka respektíve tesne po začiatku roka 2017 dodajú do siete prvé kilowatty elektriny vyrobenej v treťom bloku. Podľa toho, čo sme mali možnosť vidieť priamo v Mochovciach, dalo by sa s ich optimizmom aj súhlasiť. Ešte keď dodali elektrárne údaj, že tretí blok je dokončený na 90 %, tak nie je čom špekulovať. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) však taký optimistický už nie je. Šéfka ÚJD Marta Žiaková prednedávnom prišla s informáciou, že dostavba mochoveckých blokov nepokračuje tempom, ktoré by zaručovalo optimálne spájanie systémov a ich postupné skúšanie. Generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti ÚJD Peter Uhrík sa po skončení prehliadky mochoveckej elektrárne pre slovenskú televíziu dokonca vyjadril, že dostavba nie je optimálne riadená. Ministerstvo hospodárstva hovorí o zhruba trojmesačnom meškaní dostavby. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to celé dopadne a či sa Talianom zo spoločnosti Enel, ktorí ako majoritný vlastník Slovenských elektrární riadia celú dostavbu mochoveckých blokov, podarí naštartovať ďalšie mozgy tak, aby aj prípadný sklz v dostavbe vedeli dohnať.

Slovenský lobing s českým lobistom

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý má na starosti vznik Energetickej únie, minulý týždeň naznačil, že projekt plynovodu Eastring by sa mal dostať na zoznam projektov spoločného záujmu EÚ. Slovenskému prepravcovi zemného plynu, spoločnosti Eustream, by sa tak výrazne uľahčila realizácia výstavby plynovodu, dokonca by mohla dostať od únie na tento projekt aj peniažky. Eurokomisár pochválil tím, ktorý chodil do Bruselu za projekt Eastring lobovať. Na čele tohto tímu by mal byť bývalý český premiér Mirek Topolánek. Môžeme mu teda poďakovať, že aj pri prípadnej výstavbe plynovodu Nord Stream 2, nemusí Slovensko zmiznúť z plynárenskej mapy prepravcov plynu. Netreba však zabudnúť plynovod Eastring aj realizovať, lebo už veľa plynovodných projektov odišlo do večných lovíšť.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame