TÝŽDENNÍK: Ako prezident energetike neodolal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Prezident SR Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska SITA

Prezident SR mal zo svojej pozície ukázať verejnosti aj energetikom smer, akým by sa mala naša energetika uberať. No nestalo sa, žiadna vízia, žiadne nové myšlienky.

Tak, a máme medzi politikmi ďalšieho energetického bojovníka za nižšie ceny energií. Tentokrát toho najvyššieho, samotného prezidenta SR. Pridal sa tak ku všetkým ostatným politikom, ktorí síce do toho veľmi nevidia, ale veľmi cítia. Veľmi cítia, že Slovákov treba svojimi politickými výstupmi ochrániť pred drahou elektrinou. Minulý týždeň si zavolal novinárov, aby prostredníctvom nich zopakoval myšlienky ostatných politických energetických expertov – máme jedny z najvyšších cien elektriny v EÚ, a môže za to od politikov závislý regulačný úrad.

Jeho politická závislosť mala podľa hlavy štátu ešte vzrásť po prijatí novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. A tak sa prezident rozhodol, že novelu nechá preskúmať ústavnému súdu, či náhodou nie sú jej niektoré časti protiústavné. Robí tak síce asi tri mesiace po jej definitívnom schválení v parlamente, ale veď nech ústavný súd rozhodne, či má prezident pravdu. Prezident, ktorý už možno pri čítaní verdiktu ani vo funkcii nebude.

Hlave štátu prekáža najmä to, že on už nebude môcť menovať šéfa regulačného úradu, a že ministerstvá budú pozerať na prsty regulačnému úradu. Škoda však, že prezident nenašiel v regulačnej novele niečo protiústavné v spôsobe regulácie. Na to by sa mali sústrediť všetci energetickí experti. Opakované frázy, ktoré už niekoľko rokov zostávajú frázami aj pri výmenách vlád, o uhlí v alobale či o prehnane vysokých poplatkoch distribučných spoločností už bez reálnych dôkazov a činov neobstoja.

Možno sa mal prezident vykašľať na celý ústavný súd a zo svojej pozície ukázať verejnosti aj energetikom smer, akým by sa mala naša energetika uberať. Takto mal ukázať svoju veľkosť. No nestalo sa, žiadna vízia, žiadne nové myšlienky. Na povrch vyšla len jeho ješitnosť, že už nemôže menovať šéfa regulačného úradu. Z politikov tak zostal sám, kto už nemá žiadny politický vplyv na regulačný úrad, ktorý by mal byť podľa všetkých apolitický.

Nezaslúžená medializácia

Naša najväčšia vodná elektráreň v Gabčíkove je za ostatné dva týždne na mediálnom vrchole. Škoda, že nie vďaka tomu, ako je pre celé Slovensko prospešná, ale pre nehanebných štátnych úradníkov bez chrbtovej kosti. Je jedno, či za ako predseda vlády povedal nechutnou odmenou pre právnikov bola nedbalosť alebo plánovaný nekalý biznis. Na Slovensku by si už nemali dotyční ani škrtnúť.

Opozícia sa nakoniec rozhodla, že o kauze 64-miliónovej odmeny pre advokátov za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo, chce rokovať na mimoriadnej schôdzi parlamentu. Bez ohľadu na to, či sa opozícii podarí na nej presadiť avizované uznesenie o veľkom audite všetkých zmlúv o odmenách pre právnikov v štátnej a verejnej správe, mali by všetci ministri a vedúci štátni úradníci tak rýchlo urobiť. Lebo, ak sa niečo podobné prevalí v budúcnosti, už nebudú mať nárok ani na jednu tlačovú besedu, na ktorej by sa pokúšali oblbnúť verejnosť.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví