TÝŽDENNÍK: Ako premiér strach investorom naháňa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Minulý týždeň ako prvá začala zvažovať svoju neúčasť v záverečnom procese predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární česká energetická skupina ČEZ. Na vine majú byť vyjadrenia predsedu vlády, ktorý nechce Talianov pustiť zo Slovenska.

Zdá sa, že silné slová predsedu slovenskej vlády ohľadom predaja majoritného podielu Slovenských elektrární, začínajú prinášať svoje ovocie. Minulý týždeň ako prvá začala zvažovať svoju neúčasť v záverečnom procese predaja 66-percentného podielu elektrární česká energetická skupina ČEZ. Jeden z najhorúcejších kandidátov. Podľa českého giganta sa totiž neoplatí kúpiť Talianmi predávaný podiel, ak s tým nebude súhlasiť vláda. A podľa ostatných vyjadrení predsedu vlády, štát bude robiť všetky možné aj nemožné obštrukcie pri predaji slovenského dominantného výrobcu elektriny, pokiaľ Taliani nedostavajú Mochovce. Vláda si je síce vedomá, že nemá reálne právne páky na to, aby zabránila predaju elektrární, ale potenciálni investori len ťažko pôjdu do biznisu, kde cítiť hnev vládnucej triedy.

Maďarská odvaha?

Aj keď možno nie všetci investori sa až tak zľaknú silných rečí predstaviteľov vlády. Druhí známi kupcovia, ktorí verejne prejavili nezáväzný záujem o elektrárne, spoločnosť Slovnaft ovládaná maďarskou skupinou MOL spoločne s maďarskou firmou MVM, odkázali všetkým zainteresovaným, že o Slovenské elektrárne zabojujú aj napriek všetkým vyjadreniam premiéra. Dokonca sľubujú dostavbu Mochoviec. Odvaha maďarskému investorovi tak veru nechýba. A možno si vyhodnotili, že budú môcť ponúknuť za elektrárne Talianom menej, ako keby sa predávali v politicky kľudnom prostredí. V každom prípade bude okolo predaja slovenského dominantného výrobcu elektriny ešte poriadne veselo.

Boli sme zneužití

Európska komisia minulý týždeň informovala, že Gazprom zneužíval pri rokovaní o dodávkach zemného plynu krajiny strednej a východnej Európy. Do klubu zneužívaných sa dostalo aj Slovensko. Ruský gigant samozrejme obvinenia odmieta a je pripravený sa brániť. Môžeme dlho polemizovať, kto má v tejto veci pravdu. Isté však je, že európske krajiny závislé iba od ruského plynu mali určite oveľa horšiu vyjednávaciu pozíciu, ako ostatné krajiny, ktoré sa mohli spoľahnúť napríklad na dodávky plynu z Nórska. A povedzme si otvorene, že by bolo dosť čudné, keby takí Rusi pri vyjednávaní zmlúv o dodávkach plynu so svojimi „plynovými otrokmi“ nevyužili svoju pozíciu silného. Myslím si, že nielen Rusi by takú situáciu využili, lepšie povedané zneužili.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ČEZ SlovenskoEnelGazpromSE Slovenské elektrárne