Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SE elektráreň
Ilustračné foto. SITA
26. januára 2015 13:09 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Ako Mochovce ministra potešili…

Kompetentní veria, že dostavba Mochoviec už nebude meškať a nevyžiada si už ani cent navyše. Zatiaľ nám nezostáva nič iné, ako týmto tvrdeniam fandiť. Čas však ukáže, či boli aj pravdivé.

Minulý týždeň bol k energetike na Slovensku vcelku priaznivý. Okrem iného sme sa dozvedeli, že dostavba Atómovej elektrárne Mochovce nabrala na obrátkach. Samotný minister hospodárstva sa o tom bol osobne presvedčiť priamo na mieste činu. Po prehliadke staveniska sa nezabudol pochváliť, že práce na dostavbe dvoch jadrových blokov napredujú najmä vďaka prijatým opatreniam, ktoré na jeseň minulého roka presadil štát pri rokovaniach s majoritným akcionárom, talianskym Enelom. Treba si však naliať čistého vína. Dostavba mochoveckých blokov sa totiž mohla znova naplno naštartovať hlavne vďaka schválenému navýšeniu rozpočtu o 800 miliónov eur. Bez peňazí by totiž mohli byť prijímané akékoľvek bárs aj najlepšie opatrenia, aké existujú. Aj keď bezpochyby vďaka prijatým opatreniam môže teraz štát Talianom viac pozerať na prsty a tlačiť ich do väčšej snahy pri dostavovaní Mochoviec. Kompetentní veria, že dostavba Mochoviec už nebude meškať, a nevyžiada si už ani cent navyše. Zatiaľ nám nezostáva nič iné, ako týmto tvrdeniam fandiť. Čas však ukáže, či boli aj pravdivé.

Viac plynu na východ

Druhou dobrou minulotýždňovou správou bolo rozširovanie kapacity reverzného plynovodu spájajúceho slovenské Vojany s ukrajinským Užhodorom. Ide už o druhé navyšovanie kapacity. Koncom minulého roka sa zvýšila kapacita plynovodu z pôvodných 10 miliárd metrov kubických na 11,5 miliardy metrov kubických. Najnovšie sa bude dať prepraviť zo Slovenska na Ukrajinu až 14,6 miliardy metrov kubických plynu ročne. O kapacity plynovodu je zo strany dodávateľských spoločností veľký záujem. Doteraz sa predalo všetko, čo bolo na trhu ponúknuté. Pološtátny prevádzkovateľ prepravnej siete na Slovensku, spoločnosť Eustream, sa tak môže tešiť na ďalší biznis. Po ostatných skúsenostiach je totiž málo pravdepodobné, že by zo strany dodávateľov nebol o ďalšiu zvýšenú kapacitu plynovodu záujem. Treba už len dúfať, že Ukrajinci si budú plniť voči dodávateľom plynu svoje záväzky.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies