Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne Mochovce
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček (druhý zľava). SITA
27. augusta 2018 13:37 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Aj slovenskí manažéri to vedia

Nový šéf Slovenských elektrární na plné ústa povedal, že ak chce podnik prežiť, Mochovce musia dostavať.

Od júla tohto roku prevzal po desiatich rokoch velenie v najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny na Slovensku, v spoločnosti Slovenské elektrárne, slovenský manažér Branislav Strýček. Nestihol byť vo funkcii ani dva mesiace a o dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce sme sa dozvedeli viac ako za posledných päť rokov. Aj minulý týždeň šéf elektrární sa nebál postaviť pred novinárov a donekonečna reagovať aj na uštipačné otázky súvisiace s dostavbou mochoveckých blokov. Jasne deklaroval, že kvôli Mochovciam nechce ísť do basy. Opozičné reči o takmer povinnom tunelovaní pri dostavbe jadrových blokov a o pláne elektrární naťahovať dostavbu čo najdlhšie a predražovať ju čo najviac, aby sa “nabalili“ firmy blízke vládnej koalícii, rázne odmietol. Na plné ústa povedal, že ak chcú Slovenské elektrárne prežiť, Mochovce musia čo najrýchlejšie dostavať.

Takú otvorenosť sme nevideli pri žiadnom talianskom manažérovi, ktorý viedol počas bačovania talianskej skupiny Enel dominantného výrobcu elektriny. Musel prísť až slovenský manažér, aby im ukázal, ako sa má o takej veľkej a dôležitej investícii, akou Mochovce bezpochyby sú, informovať. Takže aj na Slovensku sa dajú nájsť manažéri, ktorí to vedia. Mantra, že zahraniční manažéri to vedia určite lepšie, tak s nástupom nového slovenského generálneho riaditeľa konečne padla. Stačí hľadať odborníkov v praxi, nie v politických kruhoch.

Dúfajme, že tá otvorenosť a priamosť slovenskému manažérovi v jednej z najväčších spoločností na Slovensku zostane, aj pri prípadných komplikáciách pri ukončovaní dostavby jadrových blokov. Veď aj tí najväčší kritici a jadroví mudrci si musia priznať, že pri takejto investícii jednoducho môžu prísť. Ak si slovenský šéf elektrární zachová doterajší kurz, predíde zbytočným špekuláciám, vytvorí dobré prostredie pre reálnu prácu na mochoveckých blokoch, adekvátne informuje verejnosť a zoberie vietor z plachiet opozičným “energetickým expertom“.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame