Týždeň očami Pavla Urbana: Siahne Fico na peniaze občanov? Asi 15 miliárd v druhom dôchodkovom pilieri je lákavých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico. Foto: archívne, SITA/AP.

Témou týždňa je určite vyjadrenie premiéra Roberta Fica, že by na rozvoj Slovenska mohli poslúžiť aj peniaze, ktoré majú občania našetrené v bankách a v druhom dôchodkovom pilieri. Obavy sú určite oprávnené, lebo všetci dobre vidíme, ako koalícia plní požiadavky predsedu vlády.

Dobrovoľnosť v investovaní

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí, ktoré majú dnes v bankách a ako využiť zdroje, ktoré sú v dôchodkovom sporení. Pretože to sú peniaze, ktoré zvyčajne končia v Spojených štátoch amerických, ale my potrebujeme tie peniaze tu doma,“ uviedol Fico.

Jeho slová ihneď vyvolali rozruch v spoločnosti, lebo napríklad asi 1,8 milióna občanov si šetrí v druhom dôchodkovom pilieri. Premiér iste nie je oduševnený tým, aby nemal dosah na asi 15 miliárd eur úspor občanov, keď nevyhnutne potrebuje prostriedky napríklad na dostavbu diaľníc či na výstavbu štátnych bytov. Podobné projekty nie sú ojedinelé vo svete, ale ich základom musí byť dobrovoľnosť v investovaní.

Ak banka alebo dôchodcovská správcovská spoločnosť (DSS) bude vidieť, že sa im oplatí dať prostriedky do takýchto projektov, určite sa pokúsi aj vklady občanov, ktoré spravuje, investovať bez ohľadu na to, či ide o Slovensko alebo inú krajinu.

Musí však byť presvedčená, že výnos bude garantovaný a splácanie pôžičky dostatočne zabezpečené. Peniaze vo väčšine prípadov nepoznajú hranice, dôležité je ich čím viac zhodnotiť. Zatiaľ však nevieme, ako premiér plánuje prilákať banky alebo DSS-ky, aby peniaze nechali na Slovensku. Môže to urobiť aj zákonnými prostriedkami, ale to by už asi bolo za čiarou toho, čo si táto vláda môže dovoliť.

Pripomeniem, že napríklad väčšinu najväčších bánk vlastnia spoločnosti zo zahraničia a obmedzovať voľnosť ich rozhodnutia kam investujú vklady, ktoré spravujú, by vyvolalo reakcie nielen slovenskej opozície, ale aj zahraničných partnerov našej krajiny.

Preto si nemyslím, že sa Fico rozhodne na tento krok, ale skôr na dobrú ponuku, kde by investori videli svoju šancu.

Koalícia o Ficovom nápade asi tiež nevie

Nápad použiť vklady občanov na vnútroštátne investície sa pravdepodobne zrodil iba v kruhu najbližších spolupracovníkov premiéra.

Minister práce Erik Tomáš ubezpečuje verejnosť, že nehrozia žiadne zmeny v druhom dôchodkovom pilieri. Neviem, či mu to môžeme úplne veriť, lebo vládna koalícia už pred novým rokom do neho siahla, a prečo by to neurobila znovu. Minister financií Ladislav Kamenický potvrdil tieto obavy, lebo takýto krok nevylúčil.

Smer-SD by v tom určite mal podporu SNS, ktorá zahlasuje za všetko, len aby jej nominanti mohli presadzovať vlastné rozhodnutia. Otázne je, ako by sa k tomu prihlásil Hlas-SD, tváriac sa, že sú strana, ktorá dodržiava vlastné slová. Hovorím, že sa iba tvária, lebo sme to doteraz veľmi nepostrehli, ak sa zvolením Petra Pellegriniho za prezidenta situácia nezmenila. Tomu veľmi neverím.

Robert Fico možno aj preto veľmi neurčito predstavil svoj zámer, aby vyskúšal, čo na to povedia koaliční partneri, ale aj ako budú reagovať občania.

Tí by mohli znovu v uliciach ukázať svoj postoj, na čo ich zvoláva opozícia. Som dôchodca a možno povedať, že sa mňa návrh premiéra netýka, ale určite nechcem, aby moje deti prišli o svoje nasporené peniaze. Počkajme však na ďalšie dni a potom budeme môcť lepšie zhodnotiť to, čo doteraz odznelo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášLadislav KamenickýPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSMER-SDSNS Slovenská národná strana