Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Poľský premiér Donald Tusk s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. SITA/AP
11. marca 2014 11:24 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Tusk: Nemecko je príliš závislé na ruskom plyne

Závislosť najväčšej európskej ekonomiky na ruskom plyne ohrozuje suverenitu Európy, tvrdí poľský premiér.

Nemecká závislosť na ruskom plyne ohrozuje suverenitu Európy. Vyhlásil to pondelok poľský premiér Donald Tusk, ktorý chce podľa svojich slov o tejto problematike rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Zmiernenie závislosti Nemecka a Európy na ruskom plyne môže v budúcnosti zabrániť ďalším agresívnym krokom zo strany Ruska, povedal novinárom Tusk. Merkelová navštívi Poľsko v stredu. V centre rozhovorov bude situácia na Ukrajine, kde Rusko fakticky prevzalo kontrolu nad autonómnym regiónom Krym. Na polostrove, kde sa väčšina obyvateľov hlási k ruskej národnosti, je na nedeľu plánované referendum o pripojení k Ruskej federácii.

Energetická politika EÚ s dôrazom na ochranu životného prostredia a boj proti klimatickým zmenám môže ešte zvýšiť závislosť na dovozoch energií z Ruska, upozornil Tusk. „(S kancelárkou Merkelovou) budem hovoriť najmä o tom, ako môže Nemecko korigovať niektoré opatrenia svojej energetickej politiky tak, aby Európu neochromovala závislosť na ruskom plyne v čase, kedy musí vystupovať rozhodne,“ zdôraznil Tusk.

Hlavným zdrojom energií v Poľsku sú domáce zásoby čierneho uhlia. Razantný prechod na obnoviteľné zdroje energií, o ktorý sa snaží Nemecko, vláda vo Varšava dôrazne odmieta. Zemný plyn je tiež fosílnym palivom, na rozdiel od uhlia má však menej negatívne dopady na klímu, uviedla agentúra Reuters.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame