Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Turecko spustilo projekt na prepravu plynu z Azerbajdžanu

Plynovod
Ilustračné foto kosogass.cz

Transanatolský plynovod povedie plyn z Azerbajdžanu na západ

Turecko začalo s projektom Transanatolského plynovodu (TANAP), ktorý by mal viesť plyn z Azerbajdžanu na západ. To by mohlo pomôcť Európe znížiť závislosť od energií z Ruska. V polovici roku 2018 by malo byť možné prostredníctvom plynovodu TANAP prepraviť 16 mld. metrov kubických plynu ročne z poľa Shah Deniz II v Kaspickom mori. Plynovod dlhý 1 850 kilometrov povedie cez hranice Turecka s Gruzínskom do Grécka a je kľúčový pre ambíciu Turecka znížiť závislosť na ruskom plyne.

Turecko minulý rok zvýšilo svoj podiel v celom projekte na 30 %. Azerbajdžanská štátna firma SOCAR kontroluje balík v hodnote 58 %. Zvyšných 12 % má vo vlastníctve BP. „Plánujeme urobiť z Turecka energetický distribučný uzol regiónu,“ povedal turecký prezident Tayyip Erdogan. „TANAP má špeciálny význam vzhľadom na svoju trasu a svoj cieľ. Nie je to alternatívny projekt k iným, rovnako neexistuje alternatíva k nemu,“ doplnil.

Rusko sa v decembri vzdalo plánov na vybudovanie plynovodu Južný prúd. Tento plynovod mal privádzať ruský plyn popod Čierne more do Bulharska. Moskva chce na alternatívnom riešení spolupracovať práve s Tureckom. V pondelok podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič vyhlásil, že akékoľvek rozhodnutie súvisiace s výstavbou plynovodu na prepravu ruského plynu cez Turecko by sa malo urobiť po konzultácii s EÚ a nemalo by porušovať už existujúce právne záväzky. Zároveň vyjadril pochybnosti v súvislosti s výmenou existujúcich trás cez Ukrajinu za Turecký prúd. Šefčovič uviedol, že doposiaľ nie sú známe detaily ruského návrhu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 18. marca 2015 8:49

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...