Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto. freedigital.com
13. júna 2018 12:08 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Turecko a Azerbajdžan začali prevádzku nového plynovodu

Transanatolský plynovod sa má na turecko-gréckych hraniciach pripojiť na Transjadranský plynovod a dopravovať 10 mld. kubických metrov plynu ročne pre Európu.

Turecko a Azerbajdžan uviedli do prevádzky Transanatolský plynovod (TANAP), ktorý je súčasťou širšieho projektu Južného plynového koridoru (Southern Gas Corridor) s cieľom diverzifikovať dodávky a zredukovať závislosť od Ruska. TANAP sa má na turecko-gréckych hraniciach pripojiť na Transjadranský plynovod (TAP). Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý prevádzku plynovodu v utorok otvoril spoločne s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, uviedol, že by sa to mohlo stať v júni budúceho roka.

Transanatolský plynovod bude dopravovať 6 mld. kubických metrov azerbajdžanského plynu ročne do Turecka a 10 mld. kubických metrov do Európy. Plynovod je zároveň súčasťou ambícií Turecka stať sa významným energetickým centrom. Erdogan vyhlásil, že plynovod nielen zaručí energetickú bezpečnosť, ale zároveň zvýši „prosperitu ľudí na jeho trase“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame