Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Eustream
Ilustračné foto. SITA
18. apríla 2014 14:34 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Turci chcú od Rusov lacnejší plyn

Turecký minister energetiky Taner Yildiz uviedol, že jeho krajina má podľa zmluvy právo revidovať cenu plynu nakupovaného od Ruska a rokovať o tom bude s viceprezidentom Gazpromu Alexandrom Medvedevom.

Turecko sa bude snažiť dosiahnuť zníženie ceny plynu, ktorý nakupuje od Ruska. Povedal to v piatok turecký minister energetiky Taner Yildiz. „Náš kontrakt s Ruskom nám dáva právo revidovať cenu. Našu žiadosť v tejto veci predložíme predstaviteľom Ruska a Gazpromu,“ povedal minister. Ankara bude o cene rokovať v pondelok počas návštevy viceprezidenta spoločnosti Gazprom Alexandra Medvedeva v Turecku. Obe krajiny budú diskutovať aj o dodávkach plynu a o jadrovej energetike.

Turecko takmer celú svoju spotrebu energií pokrýva dovozom a Rusko je jeho najväčším dodávateľom plynu. Nedávna ruská anexia ukrajinského polostrova Krym znamená pre Turecko riziko, pretože 12,5 % dodávok plynu sa prepravuje cez Ukrajinu. Minister Yildiz uviedol, že kroky zamerané na to, aby sa predišlo problému pri dodávkach, budú počas budúcotýždňového rokovania prioritou. Ankara chce zväčšiť kapacitu plynovodu Blue Stream (Modrý prúd), ktorý prepravuje ruský plyn do Turecka cez Čierne more, z terajších 16 mld. kubických metrov ročne o ďalších zhruba 3,5 mld. kubických metrov.

Diskutovať sa bude aj o prípadnej zmene trasy plánovaného plynovodu South Stream (Južný prúd). Turecko totiž uviedlo, že je otvorené možnosti, aby prechádzal cez jeho územie, ak o to Moskva požiada. South Stream sa považuje za rozhodujúci pre ruské ambície upevniť svoje postavenie dominantného dodávateľa plynu pre Európu. Projekt však spochybnilo napätie medzi Ukrajinou a Moskvou. „Nijakú žiadosť sme zatiaľ nedostali. O všetkých týchto otázkach budeme diskutovať v pondelok,“ dodal šéf tureckého rezortu energetiky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies