Turbulencie na trhu s plynom sa nedajú v roku 2015 vylúčiť

2. januára 2015 9:55

Plynárenský podnik Eustream hodnotí zrušenie projektu plynovodu South Stream, ktoré prednedávnom oznámilo Rusko, pozitívne.

Plyn plynovod
Podľa námestníka ukrajinského ministerstva energetiky a uhoľného priemyslu Andreja Bondarenka zorganizovať reverzný tok plynu z Európy na Ukrajinu je bez zaujatia stanoviska ruskej firmy Gazprom zložité. SITA

Turbulencie na plynárenskom trhu sa nedajú v roku 2015 vylúčiť. Vzhľadom na pretrvávanie komplikovanej geopolitickej situácie v našom regióne si to myslí slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete, spoločnosť Eustream. „Rozhodli sme sa prijať množstvo opatrení, ktoré nám umožnia udržať si pozíciu lídra aj v zmenených, silne konkurenčných trhových podmienkach. Zvolili sme si cestu nových projektov, ktoré prispejú k diverzifikácii trás a zdrojov v rámci európskych plynárenských koridorov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan, pričom mal na mysli projekt výstavby nového plynovodu z Veľkých Kapušian po turecko-bulharské hranice pod názvom Eastring.

Plynárenský podnik hodnotí zrušenie projektu plynovodu South Stream, ktoré prednedávnom oznámilo Rusko, pozitívne. „Po jeho implementácii by výrazne zamiešal karty v konkurenčnom boji plynovodných trás zemného plynu na európske trhy,“ dodal Chuguryan.

Plynárenský trh v roku 2014 bol taktiež ovplyvnený narastajúcou konkurenciou, nelichotivým ekonomickým stavom v západnej Európe, ale najmä rusko-ukrajinským konfliktom. „Tento konflikt priniesol zmeny v prepravných trasách zemného plynu, najmä pre región južnej Európy, kde sa v poslednom čase výrazná časť dodávok prepravuje prostredníctvom plynovodu Nord Stream cez Nemecko, Českú republiku, Slovensko a Rakúsko,“ doplnil Chuguryan.

Spoločnosť Eustream však podľa neho na tieto nové skutočnosti dokázala flexibilne zareagovať. „V spolupráci s Európskou komisiou sme predstavili riešenie zásobovania Ukrajiny prostredníctvom reverzného toku zemného plynu. Najmä vďaka uvedenému projektu sa nám podarilo splniť svoje plánované ciele a rok uzavrieť s dobrými hospodárskymi výsledkami,“ konštatoval Chuguryan s tým, že presnejšie hospodárske výsledky zverejnia až vo výročnej správe.

Spoločnosť v roku 2014 zaznamenala mierny pokles počtu zamestnancov. Podľa Chuguryana to súviselo predovšetkým s modernizáciou a ekologizáciou prepravnej sústavy. „V roku 2015 bude optimalizácia stavu pokračovať, avšak spoločnosť neplánuje hromadné prepúšťanie,“ uzavrel Chuguryan.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2,2 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?