Turbulencie na trhu s plynom sa nedajú v roku 2015 vylúčiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA

Plynárenský podnik Eustream hodnotí zrušenie projektu plynovodu South Stream, ktoré prednedávnom oznámilo Rusko, pozitívne.

Turbulencie na plynárenskom trhu sa nedajú v roku 2015 vylúčiť. Vzhľadom na pretrvávanie komplikovanej geopolitickej situácie v našom regióne si to myslí slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete, spoločnosť Eustream. „Rozhodli sme sa prijať množstvo opatrení, ktoré nám umožnia udržať si pozíciu lídra aj v zmenených, silne konkurenčných trhových podmienkach. Zvolili sme si cestu nových projektov, ktoré prispejú k diverzifikácii trás a zdrojov v rámci európskych plynárenských koridorov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan, pričom mal na mysli projekt výstavby nového plynovodu z Veľkých Kapušian po turecko-bulharské hranice pod názvom Eastring.

Plynárenský podnik hodnotí zrušenie projektu plynovodu South Stream, ktoré prednedávnom oznámilo Rusko, pozitívne. „Po jeho implementácii by výrazne zamiešal karty v konkurenčnom boji plynovodných trás zemného plynu na európske trhy,“ dodal Chuguryan.

Plynárenský trh v roku 2014 bol taktiež ovplyvnený narastajúcou konkurenciou, nelichotivým ekonomickým stavom v západnej Európe, ale najmä rusko-ukrajinským konfliktom. „Tento konflikt priniesol zmeny v prepravných trasách zemného plynu, najmä pre región južnej Európy, kde sa v poslednom čase výrazná časť dodávok prepravuje prostredníctvom plynovodu Nord Stream cez Nemecko, Českú republiku, Slovensko a Rakúsko,“ doplnil Chuguryan.

Spoločnosť Eustream však podľa neho na tieto nové skutočnosti dokázala flexibilne zareagovať. „V spolupráci s Európskou komisiou sme predstavili riešenie zásobovania Ukrajiny prostredníctvom reverzného toku zemného plynu. Najmä vďaka uvedenému projektu sa nám podarilo splniť svoje plánované ciele a rok uzavrieť s dobrými hospodárskymi výsledkami,“ konštatoval Chuguryan s tým, že presnejšie hospodárske výsledky zverejnia až vo výročnej správe.

Spoločnosť v roku 2014 zaznamenala mierny pokles počtu zamestnancov. Podľa Chuguryana to súviselo predovšetkým s modernizáciou a ekologizáciou prepravnej sústavy. „V roku 2015 bude optimalizácia stavu pokračovať, avšak spoločnosť neplánuje hromadné prepúšťanie,“ uzavrel Chuguryan.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2,2 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eustream