Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto David Castillo Dominici/freedigitalphoto
18. júna 2015 15:28 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Tri firmy obmedzili na Slovensku hospodársku súťaž

Spoločnosti A.EN Invent, ČKD Praha DIZ a Etin obmedzili podľa Protimonopolného úradu SR hospodársku súťaž na trhu výroby a dodávok tovarov a služieb v sektore energetiky. Dostali pokutu vo výške 154 tisíc eur.

Tri spoločnosti A.EN Invent, ČKD Praha DIZ a Etin pred šiestimi rokmi na Slovensku obmedzili hospodársku súťaž na trhu výroby a dodávok tovarov a služieb v sektore energetiky, informoval Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Úrad už firmám udelil pokutu v celkovej výške 154 tisíc eur. Firmy mali podľa zistení PMÚ prostredníctvom výmeny citlivých informácií koordinovať svoj postup pri predkladaní cenových ponúk v súvislosti s účasťou v tendri na dodávku tovarov a služieb pri výstavbe linky na výrobu zariadení pre výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v celkovej hodnote 15 miliónov eur.

„Cieľom tejto koordinácie bolo, aby predmetnú zákazku získal vopred určený uchádzač, a to za dohodnutú cenu. Konanie podnikateľov sme vyhodnotili ako dohodu obmedzujúcu súťaž podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorej cieľom bolo určovať ceny, rozdeliť si trh a vylúčiť konkurenciu z procesu súťaže o uvedenú zákazku,“ konštatoval PMÚ. Spoločnosť A.EN Invent tak bude musieť zaplatiť pokutu vo výške necelých 17 tisíc eur, firma ČKD Praha DIZ zhruba 130 tisíc eur a firma Etin približne 7 tisíc eur.

„Dvom z účastníkov konania bola znížená pokuta o 50 % respektíve 10 % z dôvodu uplatnenia programu zhovievavosti. Všetkým účastníkom konania bola na základe urovnania s úradom znížená pokuta o ďalších 30 %, nakoľko priznali svoju účasť na porušení zákona a prevzali zodpovednosť za takúto účasť,“ uzavrel úrad.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame