Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
23. augusta 2016 14:10 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Trhová cena elektriny sa vďaka lacnejšiemu uhliu znížila

Trhové ceny elektriny klesli. Ročný kontrakt nemeckej elektriny uplynulý týždeň klesol o viac ako 3,5 % na 26,10 eura za megawatthodinu. „Nasledoval tak uhlie, ktoré sa po dosiahnutí úrovni okolo 60 amerických dolárov za tonu obrátilo a začalo postupne klesať,“ uviedol portfólio manažér spoločnosti Virtuse Energy Ladislav Vincenc. Oslabujúce uhlie pomohlo vylepšiť variabilné marže uhoľných elektrární, ktorým sa podarilo dostať naspäť nad jedno euro za megawatthodinu a momentálne sa nachádzajú okolo 1,30 eura za megawatthodinu. Mesačný kontrakt nemeckej elektriny taktiež oslabil a skončil minulý týždeň na hodnote 28,35 eura za megawatthodinu.

Poklesli aj ceny trhové ceny emisných povoleniek, a to o 2,5 % na úroveň 4,76 eura za tonu. „K prepadu prispela nízka likvidita, kedy na trhu dominovalo najmä špekulatívne obchodovanie,“ dodala analytička a obchodníčka Virtuse Energy Libuša Révészová, ktorá očakáva, že tento týždeň bude cenu emisných povoleniek EUA podporovať absencia aukcií, významné zlepšenie cenového rozpätia energetických komodít a počasie, ktoré by malo priniesť vysoké teploty a málo veternej produkcie. „Náš výhľad je preto silne rastúci,“ konštatovala Révészová.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies