Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto eni.it
2. mája 2016 14:21 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Trh s ropou sa zhruba do roka opäť dostane do rovnováhy

Predpokladá to americký minister energetiky, ktorý tiež oznámil, že produkcia ropy v USA v tomto roku oproti tomu predchádzajúcemu klesne o 600 tis. barelov za deň.

Americký minister energetiky Ernest Moniz predpokladá, že zhruba do roka sa svetová ponuka a dopyt po rope opäť vyrovnajú. „Počet ropných plošín v USA je dosť nízky… opätovné vybalansovanie svetovej ponuky a dopytu sa zdá byť celkom vierohodné v období jedného roka,“ povedal Moniz. Zároveň dodal, že americká produkcia v tomto roku v porovnaní s vlaňajškom podľa prognóz ministerstva energetiky klesne o 600 tis. barelov za deň. Dôvodom tohto poklesu ťažby v USA má byť reakcia producentov na nízke ceny komodity.

Ceny ropy začiatkom roka klesli na takmer 13-ročné minimá, no v apríli sa pre slabší dolár a nižšiu ťažbu v USA zvýšili o 20 %. Účastníci trhu však vzhľadom na pretrvávajúci svetový nadbytok ropy ostávajú skeptickí, čo sa týka udržateľnosti tohto posilnenia cien čierneho zlata.

Cena londýnskej ropy Brent, ktorá je globálnou referenčnou cenou hlavného ruského exportu, v pondelok o 8:40 GMT oslabila oproti predošlej zatváracej úrovni o 60 centov na úroveň 46,77 USD za barel. Ľahká americká ropa klesla o 40 centov na 45,52 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame