Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP
1. júla 2016 11:53 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Trh s ropou bude v rovnováhe o rok, myslia si Američania

Rastúci dopyt po rope sa podľa amerického ministra energetiky Ernesta Moniza dostáva na úroveň dva roky trvajúcej prebytočnej ponuky.

Globálny trh s ropou sa podľa amerického ministra energetiky Ernesta Moniza dostane do rovnováhy v priebehu najbližšieho roka, keďže rastúci dopyt sa dostáva na úroveň dva roky trvajúcej prebytočnej ponuky, ktorá zatlačila ceny nadol. Americký minister to uviedol v piatok v Pekingu po stretnutí so svojím saudskoarabským partnerom Chálidom al-Fálihom na schôdzke ministrov energetiky skupiny G20, ktorej členmi sú veľké vyspelé aj rozvíjajúce sa krajiny.

„Stále sme v situácii, v ktorej je produkcia väčšia ako dopyt,“ povedal Moniz. „Táto medzera sa však zmenšuje, keďže globálny dopyt ide pomaly nahor a produkcia sa nezvyšuje,“ konštatoval. Dodal však, že vyššie ceny by mohli viesť k vyšším dodávkam, keďže v USA sa pripravujú nové vrty. „Keď ceny pôjdu hore, na 50 USD, 60 USD, 70 USD (za barel), pravdepodobne sa viac týchto vrtov dokončí,“ poznamenal. Preto podľa jeho slov neexistuje dôvod domnievať sa, že v najbližších rokoch nastane veľká zmena.

Moniz ďalej uviedol, že saudskorabský minister energetiky dal jasne najavo, že jeho vláda sa chce pri stanovení ceny radšej spoliehať na trhové sily, ako na určovanie ťažobných kvót. Globálne ceny ropy klesli zo úrovne vyše 100 USD za barel, na ktorej boli v roku 2014, na februárové 13-ročné minimum pod úrovňou 30 USD za barel. Potom sa však zotavili na takmer 50 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame