Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce Slovenské elektrárne jadrová energia zdroje energie
Areál Atómovej elektrárne Mochovce seas.sk
16. septembra 2018 17:45 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Tretí blok v Mochovciach je dostavaný na 98 %

Tretí jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce by mali uviesť do komerčnej prevádzky v druhom kvartáli budúceho roka.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce mierne pokročila aj počas letných mesiacov. Ako uviedli Slovenské elektrárne (SE) pre portál vEnergetike.sk, kým ku koncu júna tohto roka bol tretí jadrový blok dostavaný na 97,7 %, začiatkom septembra to bolo na 98 %. Štvrtý mochovecký blok bol na konci júna dostavaný na 86 %, na začiatku septembra na 86,2 %. Na nových jadrových blokoch bolo odpracovaných už takmer 82 miliónov človekohodín. Projekt spolu vytvára 15 tisíc priamych, nepriamych a vyvolaných pracovných miest.

Tretí blok má už za sebou studenú hydroskúšku. V súčasnosti sa pripravujú elektrárne na horúcu hydroskúšku, pred ňou ešte prebehne malá revízia. Horúca hydroskúška by mala začať 21. novembra. Zavážanie jadrového paliva do tretieho bloku je naplánované koncom februára budúceho roka. Komerčná prevádzka tretieho bloku by mala podľa aktuálneho harmonogramu začať v druhom kvartáli budúceho roka. Štvrtý jadrový blok by mal byť uvedený do prevádzky následne o zhruba dvanásť mesiacov.

Na projekte dostavby tretieho a štvrtého blok Atómovej elektrárne Mochovce bude po ukončení horúcej hydroskúšky prebiehať dlhodobo plánovaná medzinárodná expertná misia Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových elektrární. „Misia bude zameraná na posúdenie komplexnej pripravenosti oboch blokov na uvádzanie do prevádzky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský. Následne je plánovaná pre všetky štyri bloky aj misia OSART Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Termíny tejto misie sú v štádiu rokovania.

Elektrárne z medzinárodných misií nemajú strach. Sú presvedčené, že stavajú bezpečné jadrové bloky. „Projekt dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce spĺňa alebo prevyšuje všetky súčasné relevantné medzinárodné bezpečnostné požiadavky a je porovnateľný s jadrovými elektrárňami, ktoré sú dnes vo výstavbe kdekoľvek na svete. Zavádzame tam najnovšie dostupné systémy riadenia a kontroly a mnohé bezpečnostné a výkonnostné modernizácie. Na odhaľovanie akýkoľvek nedostatkov máme spoľahlivý viacstupňový systém kontroly a testovania navrhnutý tak, aby akékoľvek prípadné nedostatky odhalil a bolo možné urobiť nápravu,“ konštatoval Šarišský.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame