Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo tepláreň Trebišovská energetická
nazempline.sk Trebišovská tepláreň
22. mája 2017 12:27 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Trebišovská tepláreň vyrába teplo takmer len z biomasy

V Trebišove sa pri vykurovaní spoliehajú najmä na biomasu. Spoločnosť Trebišovská energetická, ktorá je členom Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT), investovala do modernizácie systému vykurovania v meste. „Projekt kotolne na biomasu v meste Trebišov stojí na dvoch hlavných pilieroch. Na centralizácii distribučnej sústavy a využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Pôvodný systém rozvodu tepla bol úplne závislý od zemného plynu ako primárneho zdroja energie,“ uviedol predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Vďaka novému zdroju tepla na okraji mesta Trebišov a rekonštrukcii nových spojovacích potrubí dokázala trebišovská tepláreň znížiť stratu tepla na rozvodoch o 25 %. „Celkom bolo postavených osemtisíc metrov nových dvojrúrkových distribučných potrubí. Pri výbere konkrétneho typu paliva pre výrobu tepla boli brané do úvahy aj regionálne podmienky. Výber poľnohospodárskej biomasy slamy a sena v kombinácii s drevnou biomasou bol logickým krokom,“ dodal Janiš.

Biomasa nahradila 90 % paliva zemného plynu. Podľa Janiša jedinou nevýhodou nového zdroja tepla na východnom Slovensku sú emisie tuhých častíc, ktoré vznikajú pri spaľovaní biomasy. „Tento problém tepláreň vyriešila použitím elektrických filtračných zariadení a tkaninových filtrov, ktorými znížili emisie týchto látok na minimálnu úroveň,“ konštatoval Janiš.

Trebišovská tepláreň, ktorá sa stala finalistom celoeurópskej súťaže energetických projektov, ktorú každoročne vyhlasuje Európska komisia, ročne vyprodukuje vyše 30 miliónov kilowatthodín energií. Prácu v nej našlo šesť ľudí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame