Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
26. júna 2014 11:19 ElektrinaAktuality od PRSITA

Trebišov doplnil mapu slovenskej elektromobility

Na mape Slovenska pribudlo mesto vybavené špičkovou technológiou umožňujúcou nabíjanie elektromobilov. Po víkendovom slávnostnom otvorení nabíjacej stanice v Trebišove môžu výhody elektromobility v ostrej prevádzke využívať všetci obyvatelia, ako aj domáci, či zahraniční návštevníci Trebišova.

Po Bratislave, Trenčíne, Mochovciach a Novákoch sa mesto na východe krajiny zaradilo k vybraným slovenským sídlam, ktoré získali špičkovú nabíjaciu stanicu od dcérskej spoločnosti Slovenských elektrární SE Predaj. Ide pritom o najmodernejšiu dostupnú technológiu na trhu. Po doplnení mapy elektromobility o Trebišov tak Slovensko získalo funkčnú sieť nabíjacích staníc, ktorá umožňuje prejazd celej krajiny na elektrický pohon.

Stanica v Trebišove sa nachádza v tesnej blízkosti Mestského úradu a do užívania ju odovzdali v v sobotu 21. júna 2014. Už cez víkend si ju spolu s elektromobilom Opel Ampera mohla otestovať široká verejnosť. „Sme radi, že práve mesto Trebišov bude patriť k priekopníkom elektromobility a infraštruktúry nabíjacích staníc na Slovensku. Technológia, ktorú sme uviedli do prevádzky je zárukou rozvoja a inovatívnosti v budúcnosti, impulzom k využívaniu zelenej energie vo všetkých oblastiach života,“ povedal manažér predaja a energetických služieb Slovenských elektrární, a.s. Andrea Pancotti.

Nabíjacia stanica v Trebišove s tzv. zrýchleným dobíjaním využíva najmodernejšiu technológiu nabíjacích staníc na trhu. Umožňuje plné dobitie elektromobilu za 2 hodiny. Pre všetkých záujemcov o jej využitie sú k dispozícií nabíjacie karty priamo v Informačnom stredisku na mestskom úrade.

Spoločnosť Slovenské elektrárne a.s., spoločnosť skupiny Enel zrealizovala pilotný projekt inštalácie 6 nabíjacích staníc v lokalitách jednotlivých elektrární. Pred budovou Riaditeľstva Slovenských elektrární je nainštalovaná stĺpiková stanica, v podzemnej garáži funguje nástenná stanica. Stĺpikové stanice boli postavené pred Elektrárňami Nováky, elektrárňami Bohunice V2 a Mochovce, ako aj pred riaditeľstvom vodných elektrární v Trenčíne. Nabíjacia stanica v Trebišove je siedmou stanicou v poradí inštalovanou Slovenskými elektrárňami na Slovensku.

ELEKTROMOBILITA V SKUPINE ENEL

Skupina ENEL rozvíja inovatívne riešenia elektrickej mobility a zúčastňuje sa na dôležitých projektoch s cieľom podporiť svoju technológiu v niektorých krajinách, kde pôsobí, s približne dvomi tisícmi postavených stĺpikových staníc. S cieľom uspokojiť rozmanité potreby a životné štýly svojich zákazníkov, vyvinul Enel pokročilý nabíjací systém založený na 3 typoch nabíjacích staníc: na nástennej nabíjacej stanici, určenej pre domáce nabíjanie prostredníctvom elektromera namontovanom v garáži používateľa (s príkonom 3 kW plné nabitie po 6/8 hodinách); na stĺpikovej stanici, ktorú tvorí stĺp postavený na verejných uliciach na miestach strategických pre mobilitu po dohode s miestnymi úradmi (s príkonom až 22 kW a plným dobitím za jednu hodinu); na zrýchlenej nabíjacej stanici, na 43 kW-ovom stĺpe so striedavým prúdom (plné dobitie po približne 30 minútach). Ďalšou dôležitou súčasťou nabíjacieho systému spoločnosti Enel je personalizovaná karta, pomocou ktorej systém identifikuje zákazníka a umožní mu aktivovať a ukončiť proces dobíjania.

Všetky stanice komunikujú s riadiacim systémom EMM (Electro Mobility Management system), korý sleduje a monitoruje všetky nabíjacie stanice, zbiera informácie o spotrebe elektrickej energie, počte nabíjaní a spotrebe. Zároveň identifikuje rôzne poruchy na nabíjacej infraštruktúre v reálnom čase a umožňuje tak prevádzkovateľovi zorganizovať servisný zásah.

Skupina ENEL sa podieľa na viacerých iniciatívach z oblasti elektrickej mobility financovaných EÚ, akou je projekt Green eMotion, ktorý je zameraný na podporu šírenia elektrickej mobility v Európe stanovovaním všeobecných pravidiel, štandardných technologických riešení a udržateľného ekonomického modelu medzi krajinami. Spoločnosť Enel takisto spolupracuje s výrobcami áut a ďalšími distribútormi s cieľom vyvinúť inovatívne technológie pre nabíjaciu infraštruktúru a odskúšať riešenia inter-operability medzi nabíjacími stanicami spravovanými rôznymi prevádzkovateľmi a systémami zrýchleného nabíjania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame