Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
26. júna 2014 11:19 ElektrinaAktuality od PRSITA

Trebišov doplnil mapu slovenskej elektromobility

Na mape Slovenska pribudlo mesto vybavené špičkovou technológiou umožňujúcou nabíjanie elektromobilov. Po víkendovom slávnostnom otvorení nabíjacej stanice v Trebišove môžu výhody elektromobility v ostrej prevádzke využívať všetci obyvatelia, ako aj domáci, či zahraniční návštevníci Trebišova.

Po Bratislave, Trenčíne, Mochovciach a Novákoch sa mesto na východe krajiny zaradilo k vybraným slovenským sídlam, ktoré získali špičkovú nabíjaciu stanicu od dcérskej spoločnosti Slovenských elektrární SE Predaj. Ide pritom o najmodernejšiu dostupnú technológiu na trhu. Po doplnení mapy elektromobility o Trebišov tak Slovensko získalo funkčnú sieť nabíjacích staníc, ktorá umožňuje prejazd celej krajiny na elektrický pohon.

Stanica v Trebišove sa nachádza v tesnej blízkosti Mestského úradu a do užívania ju odovzdali v v sobotu 21. júna 2014. Už cez víkend si ju spolu s elektromobilom Opel Ampera mohla otestovať široká verejnosť. „Sme radi, že práve mesto Trebišov bude patriť k priekopníkom elektromobility a infraštruktúry nabíjacích staníc na Slovensku. Technológia, ktorú sme uviedli do prevádzky je zárukou rozvoja a inovatívnosti v budúcnosti, impulzom k využívaniu zelenej energie vo všetkých oblastiach života,“ povedal manažér predaja a energetických služieb Slovenských elektrární, a.s. Andrea Pancotti.

Nabíjacia stanica v Trebišove s tzv. zrýchleným dobíjaním využíva najmodernejšiu technológiu nabíjacích staníc na trhu. Umožňuje plné dobitie elektromobilu za 2 hodiny. Pre všetkých záujemcov o jej využitie sú k dispozícií nabíjacie karty priamo v Informačnom stredisku na mestskom úrade.

Spoločnosť Slovenské elektrárne a.s., spoločnosť skupiny Enel zrealizovala pilotný projekt inštalácie 6 nabíjacích staníc v lokalitách jednotlivých elektrární. Pred budovou Riaditeľstva Slovenských elektrární je nainštalovaná stĺpiková stanica, v podzemnej garáži funguje nástenná stanica. Stĺpikové stanice boli postavené pred Elektrárňami Nováky, elektrárňami Bohunice V2 a Mochovce, ako aj pred riaditeľstvom vodných elektrární v Trenčíne. Nabíjacia stanica v Trebišove je siedmou stanicou v poradí inštalovanou Slovenskými elektrárňami na Slovensku.

ELEKTROMOBILITA V SKUPINE ENEL

Skupina ENEL rozvíja inovatívne riešenia elektrickej mobility a zúčastňuje sa na dôležitých projektoch s cieľom podporiť svoju technológiu v niektorých krajinách, kde pôsobí, s približne dvomi tisícmi postavených stĺpikových staníc. S cieľom uspokojiť rozmanité potreby a životné štýly svojich zákazníkov, vyvinul Enel pokročilý nabíjací systém založený na 3 typoch nabíjacích staníc: na nástennej nabíjacej stanici, určenej pre domáce nabíjanie prostredníctvom elektromera namontovanom v garáži používateľa (s príkonom 3 kW plné nabitie po 6/8 hodinách); na stĺpikovej stanici, ktorú tvorí stĺp postavený na verejných uliciach na miestach strategických pre mobilitu po dohode s miestnymi úradmi (s príkonom až 22 kW a plným dobitím za jednu hodinu); na zrýchlenej nabíjacej stanici, na 43 kW-ovom stĺpe so striedavým prúdom (plné dobitie po približne 30 minútach). Ďalšou dôležitou súčasťou nabíjacieho systému spoločnosti Enel je personalizovaná karta, pomocou ktorej systém identifikuje zákazníka a umožní mu aktivovať a ukončiť proces dobíjania.

Všetky stanice komunikujú s riadiacim systémom EMM (Electro Mobility Management system), korý sleduje a monitoruje všetky nabíjacie stanice, zbiera informácie o spotrebe elektrickej energie, počte nabíjaní a spotrebe. Zároveň identifikuje rôzne poruchy na nabíjacej infraštruktúre v reálnom čase a umožňuje tak prevádzkovateľovi zorganizovať servisný zásah.

Skupina ENEL sa podieľa na viacerých iniciatívach z oblasti elektrickej mobility financovaných EÚ, akou je projekt Green eMotion, ktorý je zameraný na podporu šírenia elektrickej mobility v Európe stanovovaním všeobecných pravidiel, štandardných technologických riešení a udržateľného ekonomického modelu medzi krajinami. Spoločnosť Enel takisto spolupracuje s výrobcami áut a ďalšími distribútormi s cieľom vyvinúť inovatívne technológie pre nabíjaciu infraštruktúru a odskúšať riešenia inter-operability medzi nabíjacími stanicami spravovanými rôznymi prevádzkovateľmi a systémami zrýchleného nabíjania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies