Transpetrol vlani s päťročným maximom

23. mája 2016 12:09
vEnergetike.sk/SITA

V tomto roku sa podarilo ropovodom Družba prepraviť už vyše 2,7 milióna ton ropy.

Ilustračné foto
Sídlo spoločnosti Transpetrol SITA

Slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, dosiahol vlani v preprave ropy päťročné maximum, keď prepravil viac ako 9,9 milióna ton ropy. Rok predtým to pritom bolo zhruba o milión ton ropy menej. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk spoločnosť Transpetrol, v tomto roku sa podarilo ropovodom Družba prepraviť už vyše 2,7 milióna ton ropy.

Hlavní odberatelia

Transpetrol prepravuje ropu hlavne pre dve spoločnosti. Pre bratislavskú rafinériu Slovnaft a pre Českú rafinérsku. „Slovnaft je momentálne jediným odberateľom ropy na Slovensku,“ dodal Transpetrol. Preprava ropy do tejto spoločnosti bola vlani na úrovni 5,9 milióna ton ropy, čo predstavuje približne 60 % prepraveného množstva ropovodom Družba v danom roku. V minulom roku prepravila spoločnosť Transpetrol do Českej rafinérskej spolu 3,9 milióna ton ropy.

Ťažká situácia na trhu bez komplikácií

Súčasná situácia na trhoch v oblasti ťažby a prepravy ropy je podľa slovenského prepravcu komplikovaná. S ruským ropným partnerom však v súčasnosti nerieši žiadne problémy. „Naopak, vďaka dlhoročnej a vysoko profesionálnej úrovni spolupráce a vzťahov s ruskými partnermi sme považovaní za stabilného a dôveryhodného partnera,“ konštatoval Transpetrol.

Transpetrol prepravuje a skladuje ropu v Slovenskej republike. Spoločnosť zároveň prevádzkuje slovenskú časť ropovodu Družba. Prepravná kapacita slovenského úseku ropovodu Družba je 20 miliónov ton za rok a jeho dĺžka je 444 kilometrov. Prostredníctvom ministerstva hospodárstva vlastní štát 100 % akcií v Transpetrole.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?