Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sídlo spoločnosti Transpetrol
Sídlo spoločnosti Transpetrol SITA
12. januára 2018 13:33 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Transpetrol očakáva za minulý aj tento rok šesť miliónový zisk

Slovenský prepravca ropy stále pracuje na projekte slovensko-rakúskeho ropovodného prepojenia Bratislava-Schwechat.

Slovenský prevádzkovateľ ropovodného systému, spoločnosť Transpetrol, by mal za vlaňajšok dosiahnuť zisk pred zdanením vo výške 6 miliónov eur. „Najvýznamnejším faktorom na strane výnosov, ktoré mali vplyv na očakávaný výsledok hospodárenia je dosiahnutie celkového ročného plánu prepravy ropy. Na strane nákladov bol aj v minulom roku uplatňovaný režim interného posudzovania opodstatnenosti a adresnosti čerpania jednotlivých plánovaných položiek,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk riaditeľ právneho odboru a kontroly spoločnosti Transpetrol Matej Poriez.

Ropovodné prepojenie s Rakúskom

Ropovodný prepravca chce naďalej pracovať na diverzifikácii podnikateľské rizika. Transpetrol je pripravený v prípade záujmu potenciálnych odberateľov dodávať ropu aj iných typov. „Po realizovaní technických a technologických úprav môže časť slovenského ropovodného systému zabezpečovať prepravu alternatívnych druhov ropy,“ dodal Poriez.

Transpetrol stále nezabudol na projekt slovensko-rakúskeho ropovodného prepojenia Bratislava–Schwechat. Podľa Porieza ide o jednu z možností diverzifikácie prepravy ropy. „Ropovodné prepojenie by zabezpečilo vyššiu diverzifikáciu dopravnej cesty pre ropu, zvýšilo energetickú bezpečnosť, prispelo k zvýšeniu prepravných kapacít a podporilo rozvoj našej spoločnosti,“ doplnil Poriez s tým, že v súčasnom období, vzhľadom na postoj miestnej samosprávy, je začaté spracovanie konečnej trasy, na základe ktorej bude prijaté definitívne stanovisko k projektu.

Transpetrol sa spolieha aj na ropovod Adria. „Pri zmluvne garantovaných a stabilných minimálnych objemoch prepravy ropy s potenciálnym odberateľom, smerom na Balkán, môže byť využívanie ropovodu Adria z dlhodobého hľadiska pre našu firmu jednou z alternatív diverzifikácie podnikateľského rizika v oblasti prepravy ropy,“ dodal Poriez.

Plány na tento rok

Aj v tomto roku plánuje spoločnosť dosiahnuť zisk na úrovni minulého roka. „V prípade, že nedôjde k naplneniu najvýznamnejších rizík podnikateľského plánu, plánujeme dosiahnutie zisku pred zdanením na úrovni roku 2017,“ uzavrel Poriez.

Transpetrol prepravuje a skladuje ropu v Slovenskej republike. Spoločnosť zároveň prevádzkuje slovenskú časť ropovodu Družba. Prepravná kapacita slovenského úseku ropovodu Družba je 20 miliónov ton za rok a jeho dĺžka je 444 kilometrov. Firma zamestnáva takmer 300 pracovníkov a pre nasledujúce obdobie neplánuje v počte zamestnancov žiadne výrazné zmeny. Prostredníctvom ministerstva hospodárstva vlastní štát 100 % akcií v Transpetrole.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame