Transpetrol má unikátny ropovodný informačný systém

22. januára 2015 13:10

Ropovodný informačný systém umožní slovenskému prepravcovi ropy okrem iného zistiť technický stav potrubia.

Ilustračné foto
Sídlo spoločnosti Transpetrol SITA

Spoločnosti Transpetrol sa podarilo po pätnástich rokoch plne sfunkčniť ropovodný informačný systém. Vďaka nemu slovenský prepravca ropy bude mať dôkladný prehľad o stave jednotlivých častí ropovodu Družba. „Ide o európsky unikát. Na jeho vlastnosti sa už pýtali viacerí prepravcovia ropy či palív v Európe, ale aj z Ameriky či Ázie,“ informval na štvrtkovej tlačovej besede riaditeľ pre prepravu a prevádzku spoločnosti Martin Ružinský.

Ropovodný informačný systém umožní slovenskému prepravcovi ropy zistiť technický stav potrubia. „Pri takzvanom ježkovaní zisťujeme, aká je presná hrúbka steny potrubia a prípadne defekty môžeme odhaliť ešte predtým, ako vzniknú,“ dodal Ružinský. „Okrem dát z ježkovania sú v ropovodnom informačnom systéme aj ortofotomapy, vďaka ktorým veľmi presne vieme, v akom stave je terén v okolí ropovodu. V týchto dátach sú napríklad zachytené územia potenciálne ohrozené zosuvom,“ doplnila hlavná manažérka ropovodného informačného systému Helena Bánska.

Transpetrol prepravuje a skladuje ropu na Slovensku. Spoločnosť prevádzkuje slovenskú časť ropovodu Družba a Adria. Jediným vlastníkom podniku je štát.Čo si o tom myslíte?