Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
1. marca 2017 12:56 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Transparentné regulačné prostredie potrebujeme, tvrdia slovenskí podnikatelia

Zamestnávateľské združenia, podnikateľské asociácie a obchodné komory upozorňujú, že regulačná politika v energetickom sektore musí rešpektovať princíp rovnosti účastníkov trhu a zásadu predchádzania nepredvídateľným, nadmerným a častým právnym zmenám.

Zamestnávateľské združenia, podnikateľské asociácie a obchodné komory volajú po predvídateľnom a nediskriminačnom regulačnom prostredí v slovenskej energetike. Chcú nezávislý regulačný úrad, ktorý zaručí tak ochranu práv spotrebiteľov, ako aj záujmov regulovaných subjektov. „Je to základným predpokladom energetickej bezpečnosti krajiny a dôležitým nástrojom podporujúcim udržateľný rozvoj hospodárstva, konkurencieschopnosť priemyslu, kvalitný život domácností a v širšom kontexte tiež plnenie cieľov v oblasti klimatických zmien a ochrany životného prostredia,“ uviedli v zverejnenej správe spomínané organizácie.

Zamestnávatelia upozorňujú, že regulačná politika v energetickom sektore, ktorá je v ostatnom čase zneužívaná politikmi, musí rešpektovať princíp rovnosti účastníkov trhu a zásadu predchádzania nepredvídateľným, nadmerným a častým právnym zmenám. „Tie celkový regulačný rámec zneprehľadňujú a destabilizujú. Potrebujeme štandardné pravidlá, objektívne kritériá a metodiku, a nie systém založený a fungujúci často na netransparentnom prístupe k jednotlivým účastníkom trhu,“ dodali.

Od vlády očakávajú, že posilní nezávislosť a transparentnosť regulačného úradu. Navrhujú vytvorenie nového regulačného rámca, zavedenie funkčného integrovaného dialógu s odbornou a podnikateľskou verejnosťou či samotnú rekonštrukciu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Prosperita Slovenska vzhľadom na štruktúru našej ekonomiky priamo súvisí so silou nášho priemyslu, ktorý vyžaduje jasne definované, transparentné, nediskriminačné a overiteľné pravidlá,“ konštatovali zamestnávateľské združenia, podnikateľské asociácie a obchodné komory.

Spoločné stanovisko vydali Americká obchodná komora v Slovenskej republike, Francúzsko-slovenská obchodná komora, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Holandská obchodná komora v Slovenskej republike, Podnikateľská aliancia Slovenska, Republiková únia zamestnávateľov, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Slovensko – rakúska obchodná komora a Švédska obchodná komora v Slovenskej republike.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame