Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net
24. apríla 2014 19:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Transnefť sa obáva, že Kyjev zoštátni jeho ropovod

Ukrajinský súd rozhoduje o žiadosti úradu generálneho prokurátora, aby kontrolu nad ropovodom medzi Ruskom a Maďarskom prevzal štát.

Spoločnosť Transnefť, ktorá má monopol na sieť ruských ropovodov, sa obáva, že Ukrajina pravdepodobne prevezme kontrolu nad jej ropovodom spájajúcim Rusko s Maďarskom. Firma Transnefť vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke uviedla, že ukrajinský súd rozhoduje o žiadosti úradu generálneho prokurátora, aby kontrolu nad ropovodom prevzal štát.

V roku 2013 tento ropovod prepravil 925 tis. ton ropných produktov, hlavne nafty, pre ukrajinský trh a 815 tis. ton do Maďarska. Ukrajina nie je kľúčovou prepravnou trasou pre export ropy z Ruska do Európy. Rusko čierne zlato vyváža hlavne prostredníctvom lodnej dopravy. Spor o vlastníctvo ropovodu vypukol v období najvážnejšej roztržky medzi Východom a Západom od konca studenej vojny po tom, ako Rusko minulý mesiac anektovalo ukrajinský polostrov Krym.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame