Total sa dohodol na ťažbe plynu v Iráne

8. novembra 2016 15:53
SITA

Etapa 11 v rámci ťažby z ložiska Južný Pars ráta s produkciou 56 mil. kubických metrov plynu denne. Total má mať v tomto projekte 50,1-percentný podiel.

Ropa ťažba more
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Francúzska energetická spoločnosť Total a iránska firma National Iranian Oil Company (NIOC) podpísali predbežnú dohodu o realizácii etapy 11 v rámci ťažby z iránskeho ložiska plynu Južný Pars. Ide o prvú takúto dohodu po tom, ako svetové mocnosti zrušili medzinárodné sankcie voči Teheránu. Južný Pars je najväčším ložiskom plynu na svete. Etapa 11 ráta s ťažbou 56 mil. kubických metrov plynu denne, čiže 370 tis. barelov ropného ekvivalentu denne.

Spoločnosť Total bude mať v projekte 50,1-percentný podiel, čínska firma China National Petroleum Corporation bude vlastniť 30 percent a majiteľom 19,9-percentného podielu bude firma Petropars, ktorá je dcérou National Iranian Oil Company. Projekt sa bude realizovať v dvoch fázach. Prvá fáza, ktorej náklady sa odhadujú na zhruba 2 mld. USD, ráta s 30 vrtmi, dvoma platformami na mori a dvoma plynovodmi v dĺžke 136 kilometrov.

Irán sa usiluje o to, aby sa stal centrom produkcie plynu pre susedné krajiny, ale tiež pre Európu a Čínu. V súčasnosti ťaží približne 500 mil. kubických metrov plynu denne, ktorý však smeruje hlavne na domáci trh.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?