Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
8. novembra 2016 15:53 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Total sa dohodol na ťažbe plynu v Iráne

Etapa 11 v rámci ťažby z ložiska Južný Pars ráta s produkciou 56 mil. kubických metrov plynu denne. Total má mať v tomto projekte 50,1-percentný podiel.

Francúzska energetická spoločnosť Total a iránska firma National Iranian Oil Company (NIOC) podpísali predbežnú dohodu o realizácii etapy 11 v rámci ťažby z iránskeho ložiska plynu Južný Pars. Ide o prvú takúto dohodu po tom, ako svetové mocnosti zrušili medzinárodné sankcie voči Teheránu. Južný Pars je najväčším ložiskom plynu na svete. Etapa 11 ráta s ťažbou 56 mil. kubických metrov plynu denne, čiže 370 tis. barelov ropného ekvivalentu denne.

Spoločnosť Total bude mať v projekte 50,1-percentný podiel, čínska firma China National Petroleum Corporation bude vlastniť 30 percent a majiteľom 19,9-percentného podielu bude firma Petropars, ktorá je dcérou National Iranian Oil Company. Projekt sa bude realizovať v dvoch fázach. Prvá fáza, ktorej náklady sa odhadujú na zhruba 2 mld. USD, ráta s 30 vrtmi, dvoma platformami na mori a dvoma plynovodmi v dĺžke 136 kilometrov.

Irán sa usiluje o to, aby sa stal centrom produkcie plynu pre susedné krajiny, ale tiež pre Európu a Čínu. V súčasnosti ťaží približne 500 mil. kubických metrov plynu denne, ktorý však smeruje hlavne na domáci trh.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies