Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Total podpíše v Iráne kontrakt

Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net

Dohoda o rozvoji náleziska zemného plynu Južný Pars bude pre Irán najväčším kontraktom so zahraničným investorom od zrušenia ekonomických sankcií v uplynulom roku.

Francúzska energetická firma Total podpíše s Iránom kontrakt na rozvoj náleziska zemného plynu v Perzskom zálive za takmer 5 mld. USD. Informoval o tom v pondelok portál bbc.com, ktorý citoval predstaviteľov iránskeho ministerstva ropného priemyslu. Dohodu o rozvoji náleziska Južný Pars majú podpísať v pondelok v Teheráne. Pre Irán by išlo o vôbec najväčší kontrakt so zahraničným investorom od zrušenia väčšiny ekonomických sankcií v roku 2016. Total má mať v projekte podiel 50,1 %. Ďalších 30 % má vlastniť čínska štátna firma CNPC, iránsky ropný podnik Petropars bude kontrolovať zostávajúcich 19,9 %.

Prieskum náleziska zemného plynu Južny Pars, o ktorý sa delí Irán s emirátom Katar, začal v 90-tych rokoch. S podpisom kontraktu Total vyčkával niekoľko mesiacov pre pochybnosti, či administratíva prezidenta Donalda Trumpa neobnoví sankcie USA proti Teheránu. Pred rokom 2006, kedy západné mocnosti, ktoré obviňovali Teherán z tajnej snahy o výrobu jadrových zbraní, uvalili na krajinu ekonomické sankcie, bol Total v Iráne jedným z najväčších zahraničných investorov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 3. júla 2017 11:35Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...