Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
3. júla 2017 11:35 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Total podpíše v Iráne kontrakt

Dohoda o rozvoji náleziska zemného plynu Južný Pars bude pre Irán najväčším kontraktom so zahraničným investorom od zrušenia ekonomických sankcií v uplynulom roku.

Francúzska energetická firma Total podpíše s Iránom kontrakt na rozvoj náleziska zemného plynu v Perzskom zálive za takmer 5 mld. USD. Informoval o tom v pondelok portál bbc.com, ktorý citoval predstaviteľov iránskeho ministerstva ropného priemyslu. Dohodu o rozvoji náleziska Južný Pars majú podpísať v pondelok v Teheráne. Pre Irán by išlo o vôbec najväčší kontrakt so zahraničným investorom od zrušenia väčšiny ekonomických sankcií v roku 2016. Total má mať v projekte podiel 50,1 %. Ďalších 30 % má vlastniť čínska štátna firma CNPC, iránsky ropný podnik Petropars bude kontrolovať zostávajúcich 19,9 %.

Prieskum náleziska zemného plynu Južny Pars, o ktorý sa delí Irán s emirátom Katar, začal v 90-tych rokoch. S podpisom kontraktu Total vyčkával niekoľko mesiacov pre pochybnosti, či administratíva prezidenta Donalda Trumpa neobnoví sankcie USA proti Teheránu. Pred rokom 2006, kedy západné mocnosti, ktoré obviňovali Teherán z tajnej snahy o výrobu jadrových zbraní, uvalili na krajinu ekonomické sankcie, bol Total v Iráne jedným z najväčších zahraničných investorov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame