Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA
26. decembra 2013 17:25 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Toshiba ďalej rokuje o majorite v konzorciu NuGen

Rokovania o odkúpení 50-percentného podielu, ktorý vlastní v britskom jadrovom konzorciu španielska Iberdrola, by sa mohli zavŕšiť v januári, tvrdí generálny riaditeľ japonskej spoločnosti Hisao Tanaka.

Toshiba pokračuje v rokovaniach o odkúpení podielu, ktorý vlastní španielska energetická spoločnosť Iberdrola v britskom jadrovom konzorciu NuGen. Uviedol to vo štvrtok generálny riaditeľ japonskej firmy Hisao Tanaka. Transakcia by sa podľa neho mohla zavŕšiť v januári budúceho roka. Iberdrola pritom tento týždeň informovala, že na predaji svojho 50-percentného podielu sa už s Toshibou dohodla. Tanaka potvrdil, že jeho spoločnosť chce získať v konzorciu majoritu. To si bude vyžadovať aj odkúpenie časti podielu, ktorý v ňom vlastní francúzsky energetický podnik GDF Suez.

Dohoda medzi Toshibou a Iberdrolou by mohla oživiť plány na výstavbu jadrových elektrární vo Veľkej Británii. NuGen, spoločný podnik firiem Iberdrola a GDF Suez, vlastní stavebný priestor v Sellafielde na severovýchodnom pobreží Anglicka. Konzorcium tam chcelo postaviť jadrovú elektráreň s kapacitou 3,6 gigawattov, ale plán sa zastavil pre odkladanie rozhodnutia vlády. Podľa Toshiby má GDF Suez zotrvať v projekte ako čiastočný vlastník a budúci prevádzkovateľ elektrárne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame