Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Nováky
Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch. SITA
26. januára 2017 12:48 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Testovanie bloku v Elektrárňach Nováky zrejme skončí

Slovenské elektrárne požiadali Hornonitrianske bane Prievidza o ukončenie prevádzkového testovania.

Testovanie zariadení na treťom bloku v Elektrárňach Nováky sa asi skončí. Slovenské elektrárne (SE) sa totiž rozhodli požiadať Hornonitrianske bane Prievidza o ukončenie prevádzkového testovania. „Na základe vyhlásenia Okresného úradu Trenčín o začiatku uplatňovania akčného plánu na zlepšenie kvality ovzdušia pre oblasť okresu Prievidza sme sa rozhodli požiadať spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza o ukončenie prevádzkového testovania náhradnej spaľovacej jednotky v Elektrárňach Nováky v čo najkratšom čase, a prispieť tak k zlepšeniu situácie v tejto oblasti,“ informovali Slovenské elektrárne.

Opozičné protesty

Koncom minulého roka opozičná strana SaS podala v súvislosti s prevádzkou tretieho bloku elektrární v Novákoch trestné oznámenie pre negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou spaľovanie uhlia v bloku B3 prináša. Podľa jej poslancov prebiehalo testovanie bez potrebných osvedčení. Podľa SaS je tretí blok opäť v prevádzke, aj keď nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie a neexistujú povolenia.

Premiér Fico označil aktivity strany SaS zamerané proti prevádzke tretieho bloku nováckej tepelnej elektrárne za útok proti baníctvu na Slovensku. Išlo podľa neho o politicky cielený útok so zámerom vytvoriť v spoločnosti sociálne napätie.

Náhradný zdroj

Generálny riaditeľ hornonitrianskych baní Peter Čičmanec tvrdil, že blok majú k dispozícii len na prevádzkovú skúšku na štyri mesiace s cieľom hľadať náhradný prevádzkový zdroj, ktorý by plnil emisné limity Európskej únie. Tento náhradný zdroj by bol podľa neho k dispozícii v prípade výpadku prvého alebo druhého bloku. Čičmanec bol presvedčený, že prevádzkový pokus bol v súlade s legislatívou. Naštartovanie tretieho bloku baniam pomohlo znížiť zásoby neodobratého uhlia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies