Testovanie bloku v Elektrárňach Nováky zrejme skončí

26. januára 2017 12:48
SITA

Slovenské elektrárne požiadali Hornonitrianske bane Prievidza o ukončenie prevádzkového testovania.

Elektráreň Nováky
Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch. SITA

Testovanie zariadení na treťom bloku v Elektrárňach Nováky sa asi skončí. Slovenské elektrárne (SE) sa totiž rozhodli požiadať Hornonitrianske bane Prievidza o ukončenie prevádzkového testovania. „Na základe vyhlásenia Okresného úradu Trenčín o začiatku uplatňovania akčného plánu na zlepšenie kvality ovzdušia pre oblasť okresu Prievidza sme sa rozhodli požiadať spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza o ukončenie prevádzkového testovania náhradnej spaľovacej jednotky v Elektrárňach Nováky v čo najkratšom čase, a prispieť tak k zlepšeniu situácie v tejto oblasti,“ informovali Slovenské elektrárne.

Opozičné protesty

Koncom minulého roka opozičná strana SaS podala v súvislosti s prevádzkou tretieho bloku elektrární v Novákoch trestné oznámenie pre negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou spaľovanie uhlia v bloku B3 prináša. Podľa jej poslancov prebiehalo testovanie bez potrebných osvedčení. Podľa SaS je tretí blok opäť v prevádzke, aj keď nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie a neexistujú povolenia.

Premiér Fico označil aktivity strany SaS zamerané proti prevádzke tretieho bloku nováckej tepelnej elektrárne za útok proti baníctvu na Slovensku. Išlo podľa neho o politicky cielený útok so zámerom vytvoriť v spoločnosti sociálne napätie.

Náhradný zdroj

Generálny riaditeľ hornonitrianskych baní Peter Čičmanec tvrdil, že blok majú k dispozícii len na prevádzkovú skúšku na štyri mesiace s cieľom hľadať náhradný prevádzkový zdroj, ktorý by plnil emisné limity Európskej únie. Tento náhradný zdroj by bol podľa neho k dispozícii v prípade výpadku prvého alebo druhého bloku. Čičmanec bol presvedčený, že prevádzkový pokus bol v súlade s legislatívou. Naštartovanie tretieho bloku baniam pomohlo znížiť zásoby neodobratého uhlia.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?